Žádné vrtání, žádné panely: Solární tašky integrují fotovoltaiku do střechy

Solární tašky v sobě spojují solární panely a střešní krytinu. O jejich výhodách a nevýhodách jsme se bavili s Radkem Doležalem, jednatelem z firmy Solární tašky, která se zabývá jejich prodejem a montáží.
Solární tašky se mohou využívat i v památkově chráněných zónách | zdroj: Shutterstock

Solární tašky v sobě spojují solární panely a střešní krytinu. O jejich výhodách a nevýhodách jsme se bavili s Radkem Doležalem, jednatelem z firmy Solární tašky, která se zabývá jejich prodejem a montáží.

Co jsou to vlastně solární tašky?

Jedná se o standardní krytinu, ve které je vložený fotovoltaický panýlek, který splývá se standardní klasickou střechou. Oproti ostatním krytinám se liší v tom, že taška je větší zhruba o tři až čtyři centimetry.

Jak to, že může panel nahradit klasickou tašku? Z jakého je materiálu?

Je to pálená jílová taška, která je vyrobená ve Švýcarsku. Tradice tam tkví až 150 let zpátky.

Jak jste se k solárním taškám dostal?

Před 12 lety jsem jel po dálnici v Německu a říkal si, jak je možné, že někdo nevyrobil něco na střechu v hezkém designu. Přijel jsem do kanceláře a začal jsem se po tom pídit. Narazil jsem na švýcarskou firmu Gasser Ceramic, kde jsem si domluvil schůzku. Na produkt jsem se jel okamžitě podívat a poprosil je, aby mi dali v České a Slovenské republice zastoupení na prodej. A to také vyšlo. V Evropské unii se ani nevědělo, že něco takového existuje.

Jaké je povědomí o solárních taškách u nás?

Povědomí je velmi malé. Reklamu zatím neděláme i z kapacitních důvodů, už i tak jsme zahlceni poptávkami.

zdroj: Solární tašky

Pro koho jsou solární tašky vhodné? Kdo o nich může uvažovat? Mají nějaká technická omezení anebo to jen závisí na vkusu?

Panely může chtít každý, kdo má dostatečnou nosnost krovů, a nikoliv ten, kdo má odlehčenou střechu například z plechu. Co se týká omezení, tak jediným je cena, protože tyto panely jsou zhruba o 40 – 50 % dražší než klasické fotovoltaické panely. Jde o výrobek ze Švýcarska, takže cena je vyšší. Solární tašky jsou vhodné pro lidi, kteří rekonstruují anebo staví nový dům, a pak jsou další klienti, kteří je chtějí kvůli estetickému hledisku. Je to i účelné, protože taková střecha má návratnost. Která střecha se vám vrátí za 10 let?

Platí, že cena je vyšší zhruba o polovinu, i když někdo dává nové tašky a na to ještě fotovoltaické panely?

Pořád to tak vychází. Vycházím ze zkušeností, že lidé si dávají tu nejlevnější krytinu. Jeden náš klient si dal krytinu v designu Porsche, pak byla krytina stejně drahá jak naše. Celkové náklady lze těžko odhadovat, protože je třeba vzít do úvahy, jestli lidé chtějí krajovky, jestli tam má být oplechování, jestli je tam moc nároží, úžlabí a prořezu atd. V České republice nemáme stavbu rodinného domu pod nějakých 600 000 korun. Na tuto instalaci jdou ale žádat standardní dotace.

Střecha po pěti letech od instalace | zdroj: Solární tašky

Jak přijímají solární tašky památkáři?

Dělali jsme konference pro památkáře, kde bylo asi 200 lidí z obecních úřadů po celé republice a kde jsme jim produkt ukazovali, aby mu byli nakloněni. Památkáři u této krytiny typu PAN 32 problém nemají. Máme  stavby na Kokořínsku, nyní děláme stavbu ve Valticích přímo v památkové zóně. Jde o produkt, který schválí i památkáři. Náš produkt není polotovar ale plnohodnotná střecha, proto nemáme konkurenci. Nikdo jiný nemá kompletní sortiment. Filozofie Švýcarů je ta, že celá fotovoltaická střecha je bez jediného vrtání. Samotná taška je zatížena další taškou a fotovoltaický panýlek je zacvaknut speciálním klipem. 

Slyšela jsem námitky, že solární tašky jsou oproti běžným panelům malé a mají příliš mnoho kontaktů, které se mohou narušovat.

Za dobu deseti let nemáme ani jednu jedinou reklamaci střechy. Vše je perfektně sofistikované a řádně schované. Jediný škůdce, který to může narušit, je kuna. Pokud ta není někde v okolí, tak je střecha navždy. Spojů je o trošku víc než na standardním panelu, ale jsou to všechno typizované MC spojky Navíc máme pod velikou kontrolou celou střechu, kde je umístěn fotovoltaický panýlek, a to díky perfektnímu monitoringu. Systém pracuje pouze se systémem SolarEdge, který je na nejvyšší bezpečnostní úrovni, a to i v případě vypuknutí požáru. Jedná se o hasitelnou střechu. U SolarEdge jedním prstem vypnete střechu tak, že i když na ni bude pražit sluníčko, tak tam bude třeba jenom 20 V a hasiče to nezabije. Je to stoprocentně bezpečná střecha. SolarEdge umí špičkový monitoring. Kdyby překousala kuna nějaký kabel např. ve třetí řadě od hřebene, tak to zjistíme podle monitoringu.

Jak je náročná montáž solárních tašek?

Když je to v letním období, tak za jeden den jsme schopni udělat zhruba pět – šest kilowatt. Maximální doba je dva dny u velké náročné střechy. Kdyby to byla klasická sedlová střecha, tak to máme hotové za jeden den.

Související článek

Dva Češi vyrazili na solárních kolech dobýt Saharu

Čeští borci Jiří Štrupl a Michael Polák míří na solárních kolech na Saharu. Nejedou jen tak, ale coby účastníci soutěže Suntrip, v rámci které musí ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz