Zájem domácností o fotovoltaiku pokračuje, žádostí o dotace dvojnásobně přibylo

Zájem o obnovitelné zdroje energie v Česku dál roste, což se projevilo i v počtu žádostí o dotace. Počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku stoupl v prvních třech měsících letošního roku meziročně téměř dvojnásobně, o desítky procent vzrostl i počet žádostí u tepelných čerpadel. Celkově bylo zatím podáno téměř 47.000 žádostí. Vyplývá to z údajů Komory obnovitelných zdrojů, které poskytla ČTK.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Jednoznačně největší poptávka je na úřadech o dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny. Zájemci v prvním čtvrtletí podali 41.089 žádostí, což je oproti stejnému období v loňském roce téměř dvojnásobný počet. Nejvíce žádostí stále podávají majitelé rodinných domů, takřka trojnásobně ovšem vzrostl také zájem u bytových domů, jejichž majitelé podali 398 žádostí.

V případě tepelných čerpadel úřady během úvodního čtvrtletí zaevidovaly 4946 žádostí o dotaci. Meziročně je to téměř o 14 procent více. I v tomto případě oproti loňsku stoupá poptávka u bytových domů, zatím bylo podáno 109 těchto žádostí. Většímu zájmu o pořízení tepelného čerpadla brání podle komory rostoucí ceny bydlení a s tím související útlum ve stavebnictví. Vliv má také zvýšená poptávka po plynových kotlích.

Mírně naopak podle čtvrtletních statistik klesl zájem u solárně technických kolektorů. A to meziročně zhruba o 13 procent na 665 žádostí. Jedním z hlavních důvodů je podle komory změna podmínek dotačního programu, kdy není možné žádat o podporu u fotovoltaiku a solární termiky zároveň.

Domácnosti mohou žádat o dotaci také na pořízení kamen. V prvních třech měsících úřady dostaly 38 těchto žádostí. Na začátku loňského roku dotace na kamna udělovány nebyly.

Pokračující boom obnovitelných zdrojů v Česku, zejména pak solární energetiky potvrzují i statistiky instalací za loňský rok. V České republice bylo za celý rok 2023 zprovozněno rekordních 82.799 nových solárních zdrojů, což bylo meziročně o 49.039 zařízení více. Výrazně, o 970 megawattů, vzrostl také instalovaný výkon.

Související článek

Chcete balkonovou fotovoltaiku? Připravte se na byrokratický maraton

Lze v České republice zprovoznit balkonovou fotovoltaiku? Zkušenosti jednoho zájemce o ni jsou velmi neveselé. S balkonovou fotovoltaikou si distributoři neumějí (anebo nechtějí) poradit a ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz