Zákon o komunitní energetice prošel hladce do dalšího čtení

Sněmovna začala projednávat zákon o obnovitelných zdrojích elektřiny, který umožní snadnější sdílení elektřiny a bude podporovat komunitní energetiku. Do dalšího čtení prošel bez problémů.
Zákon o komunitní energetice bude mít podporu napříč politickým spektrem | zdroj: Shutterstock

Jednohlasné přijetí

„Výsledná podoba novely LEX OZE II představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás. Jsem rád, že poslanci ji v prvním čtení schválili a věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Komunitní energetika umožní snížit naše výdaje za energie a posílit také energetickou nezávislost každého z nás a s tím i celé naší společnosti.“ Posun zákona sněmovnou schválili zákonodárci jednomyslně, žádné kontroverze se až na výjimky nekonaly ani při rozpravě. Poslanec zpravodaj Ivan Adamec zmínil nutnost zřízení energetického datového centra: “Musí fungovat od zavedení, jinak si to nespočítáme.” Podle něj jde revoluční návrh zákona a doplnění energetiky: “Návrh zákona je připraven dobře, doporučujeme, aby prošel do druhého čtení, ale spěchejme pomalu. Je to úspora, není to byznys.”

Nesmí se opakovat chyby z fotovoltaického boomu

Karel Havlíček místopředseda sněmovny hned na začátku svého vystoupení přislíbil podporu zákonu: “ANO nebude zákon blokovat, připomínky máme jen technického charakteru. Obnovitelné zdroje jsou společně s jádrem základem energetického mixu. Nesmí se opakovat chyby z let 2006–2010, kdy dobrý zájem přebily lobbistické skupiny. To nás ve výsledku stojí 600 miliard korun a jen tři procenta elektrické energie. Výhody komunitní energetiky se musí opravdu dobře komunikovat občanům. Dnešní návrh se výrazně odlišuje od původního návrhu, je mnohem lepší.” Zmínil také několik připomínek, které k zákonu vznesl. Těmi je omezení sdílení v rámci skupiny (tři obce) do roku 2026, omezení sdílení v rámci skupiny na 1000 odběrných míst. Dále doporučuje vložit opatření proti energo šmejdům. Jde o jiné typy energo šmejdů, než jsou známí doposud, například navrhuje zakotvit minimální objem sdílení elektřiny, ochranu členů proti navyšováním cen ze strany dodavatelů. “Vidím velké nadšení obcí a subjektů, vše je třeba dobře ekonomicky propočítat. Podmínky společenství nekorespondují s podmínkami, za kterých lze vypovědět smlouvu s dodavatelem.”

Škola bude posílat elektřinu zimnímu stadionu

Poslanec Robert Stržínek připomněl výhodu těchto společenství pro obce: “Dosud jsme naráželi na úrovni měst a obcí naráželi na problémy. Škola má plochou střechu vhodnou na soláry, ale v létě, kdy se vyrábí nejvíce elektřiny, je zavřená. Pokud budou členy společenství městská sportoviště, mohou využívat elektřinu ze školy například zimní stadiony, které začínají v létě ledovat.” Dále se zabýval fázovým měřením, které je nejen pro podobná společenství nevýhodné: “Mrzí mě, že se zákon nezabývá měřením elektřiny u mikrozdrojů s fotovoltaikou do výkonu 10 kwp a neřeší fázové měření proti součtovému. Návrat k součtové fakturaci podporuje Svaz moderní energetiky. Senátní výbor podpořil návrat k součtovému měření, Česká republika je jediná země v EU, kde je fázové měření.” Upozornil také na to, že některé obce mohou nad svou investicí ztratit kontrolu: “Podle Unie komunitní energetiky zákon znevýhodňuje některé členy, konkrétně obce. Bez ohledu na to, kolik obce do společenství investují peněz a budou tahouny sdílené energetiky, pokud bude mít jen 10 % hlasovacích práv, pak ztrácí kontrolu nad svou mnohem vyšší investicí.” Dále se pozastavil nad tím, že nedává smysl blokovat možnost být členem různých energetických společenství, domácnost má mít možnost volby. Negativně hodnotil také vyřazení příspěvkových organizací z účasti ve společenství pro obnovitelní zdroje.

Související článek

Budou obce rozdávat fotovoltaiku zdarma? V Německu chtějí dávat soláry a čerpadla

Město ve Středním Sasku chce zdarma vybavit občany tepelnými čerpadly a solárními systémy. Záměrem je, aby zde vznikla vesnická solární elektrárna. Místní se ale na ...