Zálohy na fotovoltaiku. Lze si ji pořídit bez nich?

S fotovoltaikou domácnosti ušetří, ale investice to není právě malá. Navíc je třeba dopředu hradit také zálohy na fotovoltaiku. Je možné si objednat instalaci solárních panelů a neplatit zálohy?
Záloha na instalaci levných fotovoltaik by se měla být kolem 10% | zdroj: Shutterstock

Záloha jako oboustranný projev zájmu

Sjednáním zálohy v určité výši začíná spolupráce s firmou, která se zabývá instalací fotovoltaiky. Ve smlouvě s touto firmou je uvedena výše zálohy a také termín, kdy má zákazník zálohu zaplatit. Objednávání fotovoltaiky se od počátku dělo se zálohou, jde o zvyklost: „Přiměřená záloha slouží jako oboustranný projev zájmu. Zákazník dává jasně najevo, že si danou firmu vybral a instalační firmě tím vysílá jasný signál, aby rozjela projekční práce. Aby zajistila potřebná povolení jako je například smlouva o připojení a další, pokud jsou požadována, nakoupila materiál a plánovala čas montážním partám. Cech akumulace a fotovoltaiky připravil společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu sérii doporučení, jak krok za krokem postupovat při výběru fotovoltaické firmy a jakou technologii si vybrat,“ řekl Solárnímu magazínu Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

První záloha po podpisu

V poslední době se s firmami, které se zabývají instalací fotovoltaiky na střechy, doslova roztrhl pytel. Tento boom s sebou bohužel přinesl i firmy, které nemají svoje hospodaření v pořádku a nemají dostatečně pevné finanční zázemí. Podnikat v tomto oboru totiž s sebou nese sice vysoké výdělky, ale také vysoké náklady. Pokud nemají společnosti možnosti financování své činnosti, chtějí ho co nejvíce přenést na zákazníka. Takové firmy účtovaly zákazníkům velké zálohy, často vyšší než polovina celkové investice. Mnohdy si nabraly mnoho zakázek a těm pak nezvládly dostát. Pro zákazníky to znamenalo pohromu, přišli o spoustu peněz nebo jejich elektrárna stála, nemohla vyrábět elektřinu a oni nemohli dosáhnout na dotace. Podle Aleše Hradeckého by první záloha neměla být příliš veliká, firmy by měly mít tedy dostatečné financování na nákup materiálu: „První záloha by měla být hrazena po podpisu smlouvy s vybranou společností, která vám bude instalovat elektrárnu, a pohybuje se většinou ve výši přibližně 10 – 30 %. Druhá záloha je požadována většinou jako doplatek do 50 – 70 % celkové ceny a hradí se po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbytek z celkové ceny fotovoltaické instalace se hradí po předání hotového díla (předávací protokol + revizní zpráva),“ upřesnil Aleš Hradecký. Před vysokými zálohami ostatně varuje také Česká obchodní inspekce, která ve svém desateru uvádí, že: „Dle asociací se první záloha zpravidla pohybuje okolo 10 – 40 % a je hrazena při podpisu smlouvy. V případě jednoduchých a levných instalací určených pro zranitelné zákazníky a seniory, dotovaných z Nové zelené úsporám light, doporučujeme se držet spodní hranice 10 %, solidní dodavatelé to umožňují. Druhá záloha se hradí až po získání smlouvy o připojení k síti na začátku montáže.“

Lepší než bez zálohy skutečně spolehlivá firma

Vzhledem k tomu, že cena fotovoltaiky je několik set tisíc korun, jsou i zálohy velmi vysoké. Statisíce korun se svěřují někdy ne zcela známé firmě a zákazník se o ně může obávat. Proto může pro některé zájemce vypadat zajímavá nabídka některých firem, která se v poslední době objevila, kdy si lze objednat fotovoltaiku bez hrazení zálohy. Podle Aleše Hradeckého by se ale na takové nabídky neměli zájemci o fotovoltaiku příliš upínat: „Existují takové nabídky, osobně bych se zaměřil především na výběr opravdu spolehlivé firmy. Zákazníci mohou vybírat v naší webové aplikaci, kde najdou seznam firem sdružených v Cechu akumulace a fotovoltaiky, které všechny pracují podle etického kodexu. Ve druhém kole doporučujeme vybranou firmu prolustrovat přes nezávislé a ověřené recenze na portálu Refsite.cz.“

Související článek

Firemní fotovoltaiky – rady a tipy pro velké společnosti i koncové zákazníky. 2. díl exkluzivní podcastové série

Fotovoltaika se stává stále populárnější, a to nejen v rezidenčních oblastech, ale i v komerční sféře. Důvodem je snaha o energetickou nezávislost a významné úspory, ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.