Zamítli mi žádost o připojení fotovoltaické elektrárny k síti. Co s tím?

Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.
Důležitým ukazatelem pro připojitelnost je kapacita sítě | Foto: Shutterstock

My, stavitelé fotovoltaiky, máme na pomoc vědní obor – fyziku. Ve škole základy dostane každý a některým nějaké vědomosti zůstanou. Ti šťastnější je dokážou i pochopit a použít.

Od pantáty vedou dráty

Po části obce vedou volně vzduchem nebo zahrabané v zemi kabely různých kvalit, to je zásadní. Vedou z transformátoru zásobujícího konkrétní část obce a končí u nějakého posledního domu. Cestou jsou připojena další obydlí, obchody a firmy, obecně odběrná místa (OM).

Vodiče el. energie mají jednu základní vlastnost – elektrický odpor, komplexněji pojato impedanci. Impedance je větší, když je vedení delší a méně kvalitní.

V každém místě distribuční sítě (DS) je impedance jiná, a tedy je to hlavní parametr určující, zda v daném místě fotovoltaickou elektrárnu můžete připojit.

Další důležitým ukazatelem pro připojitelnost nového zdroje energie je kapacita sítě, opírajíce se hlavně o hodnoty jistících prvků na cestě od zdroje ke spotřebě.

Zamítnuto z důvodu nedostatku kapacity sítě

Co proteče od trafa až na konec konců, proteče i zpět, ale jen pokud to dráty dovolí a nejsou třeba už všude okolo další FVE.

Formálně správně podaná žádost o připojení FVE jde k technikovi poskytování sítí, který v počítači vidí kvalitu sítě pro konkrétní OM, množství zdrojů v okolí i další konkrétní připojitelný výkon.

Na základě jemu dostupných údajů, navíc svázán firemními pravidly, se rozhodne, zda žádost schválí nebo zamítne.

Zamítnutí žádosti o připojení nemusí být definitivní

10 kWp nevyrábí vždy 10 kW výkonu, které musíme chtít tlačit do sítě. Máte zamítnuto? Zavolejte technikovi, kolik vám povolí! Pokud je opravdu plno, zeptejte se na rekonstrukci sítě, jestli by nepovolil nižší výkon nebo jestli někdo v okolí už zdroj připojuje tak dlouho, že ho ani nepřipojí… technici jsou taky jen lidi a taky v práci, takže většinou jsou v pohodě, nemá cenu na ně být zlý, když něco navíc chcete.

Opravdu musím bez přetoků

Fyziku neobejdeš a neukecáš. No, tak teda bez přetoků, hlavně, že ušetřím nákup. Tady ale musím dokázat, že mi zdroj bude fungovat se sítí, abych si aspoň šáhnul na dotaci (FVE musí být připojena k síti).

Podmínkou pro povolení bez přetokového fotovoltaického systému je impedance sítě do 0,47 Ohmů (pro zdroje do 16A na fázi), případně do 0,75 Ohmů pro zdroje do 10A na fázi, to vše při dodržení podmínky, že se v OM nebude zvyšovat napětí. A jsme na začátku zase. Navíc tento údaj musí změřit revizní technik, tak už ho pomalu shánějte, protože za chvíli už kapacita sítě dojde úplně všude. Tedy není nač čekat.

Vladimír Růžička, jednatel společnosti VR OZE systems s.r.o.

Související článek

Malé fotovoltaiky lámou rekordy! Domácnosti našly klíč k budoucnosti udržitelné energetiky

Od fosilních zdrojů výrazně ustupujeme a elektřinu vyrábíme stále častěji ze slunečního svitu, to vyplývá z roční zprávy o provozu elektrizační soustavy v Česku, kterou ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.