Jak mohou tepelná čerpadla zlepšit kvalitu vzduchu v domě?

Výběr správného vytápění a chlazení vašeho domova má velký vliv jak na vaše zdraví, tak i na vaše pohodlí. Například tepelná čerpadla se stávají čím dál tím oblíbenější a energeticky účinnější alternativou, která má navíc spoustu zdravotních výhod. O čem je řeč?
Tepelné čerpadlo pomáhá vyčistit vzduch v místnosti | zdroj: Unsplash

Znáte zdravotní výhody tepelných čerpadel?

1. Zlepšují kvalitu vzduchu v interiéru
Na rozdíl od tradičních topných systémů, které spalují fosilní paliva a vypouštějí do vzduchu škodlivé látky a alergeny, tepelná čerpadla odebírají teplo z přírodních zdrojů a filtrací odstraňují prach, pyl a další nečistoty. Domov se tak stává zdravějším místem pro život.

2. Pomáhají od projevů alergií a astmatu
Pokud žijí v domácnosti alergici nebo astmatici, je důležité mít v interiéru dobrou kvalitu vzduchu. Tepelná čerpadla přinášejí úlevu tím, že minimalizují množství dráždivých nečistot. To může lidem s dýchacími problémy zmírnit příznaky alergie a astmatu.

3. Udržují stabilní teplotu
Stálá teplota v interiéru je nezbytná pro celkovou pohodu. Tepelná čerpadla zajišťují nepřetržité vytápění a chlazení celého domu, což zabraňuje teplotním výkyvům, které by mohly vyvolat bolesti hlavy, únavu i respirační potíže.

4. Regulují vlhkost
Nadměrná vlhkost vzduchu v interiéru podporuje růst plísní, které mohou zhoršovat dýchací problémy. Investicí do tepelného čerpadla udržíte optimální úroveň vlhkosti v domě.

5. Přinášejí úsporu energií a peněz
Zdravotní výhody nejsou jedinou výhodou tepelných čerpadel. Jsou také vyhledávaná kvůli menší uhlíkové stopě a vyšší energetické účinnosti, která snižuje náklady na elektřinu.

Co je pravdy na tom, že tepelná čerpadla mohou způsobit nachlazení?

Někteří lidé se setkávají s informacemi, že tepelná čerpadla mohou za nachlazení, bolesti v krku a kašel. Ale je to pravda? Tato zařízení sice přivádějí vzduch do domu, ale obvykle jde o teplý vzduch, ne o studený. Navíc čerpadla mají filtraci, která při správné údržbě zachycuje prach, alergeny a jiné škodlivé látky ze vzduchu. Není pravda ani to, že tepelná čerpadla mají vliv na šíření virů. Ty se šíří hlavně kontaktem mezi nakaženými osobami. Správně udržovaná čerpadla naopak snižují riziko dýchacích potíží a zlepšují kvalitu vzduchu uvnitř domu.

Tepelná čerpadla mohou ohrozit životní prostředí!

Když se ale zaměříme na riziko tepelných čerpadel pro životní prostředí, a tedy i pro lidské zdraví, je důležité uvést tuto informaci:

Německá federální agentura pro životní prostředí (Umweltbundesamt, UBA) publikovala v květnu 2021 rozsáhlou studii, která detailně popisuje rizika znečištění pitné vody a ohrožení zdraví chladivem používaným v klimatizacích a tepelných čerpadlech. Tato chladiva se v atmosféře rozkládají na kyselinu trifluorooctovou (TFA) nebo trifluoracetát. Tyto látky se dostávají do podzemních vod, což vyvolává obavy o lidské zdraví. Po prozkoumání dešťové vody Německou agenturou pro životní prostředí (UBA) se ukázalo, že od 90. let koncentrace TFA v dešťové vodě rapidně stoupá. TFA je látka klasifikovaná jako nebezpečná pro vodní zdroje, která se snadno dostává do podzemních vod. Ve zprávě najdeme, že klimatizace a tepelná čerpadla již nyní významně přispívají k znečištění atmosféry TFA, která může v určitých případech způsobit poškození jater a ledvin.

Zdroje:
https://www.greenhomeheatpumps.co.uk/health-advantages-of-heat-pumps
https://www.modernpowersystems.com/news/warning-of-public-health-threat-from-heat-pumps-8805454/?cf-view
https://gacservices.com/blog/can-heat-pumps-make-you-sick/

Související článek

Tepelné čerpadlo užijete po celý rok: V zimě topí, v létě chladí

Tepelná čerpadla se v posledních letech stávají oblíbeným zařízením pro vytápění i chlazení domů. V létě mohou moderní čerpadla sloužit jako klimatizace a zajistit příjemnou ...