Zkušenosti začínající solárnice: Když svítí sluníčko, tak peru, když nesvítí, tak až druhý den.

Jaké jsou osobní zkušenosti s provozováním fotovoltaické elektrárny na střeše? Dosáhne se vyššího výkonu zametáním fotovoltaických panelů? Nejen o tom pohovořila Eva Tylová.
Eva Tylová odklízením sněhu ze solárních panelů dosáhla vyššího výkonu fotovoltaiky | zdroj: Eva Tylová

Nadšení pro fotovoltaiku

Na Komunálním energetickém fóru vystoupila také pražská zastupitelka a členka výboru pro energetiku zastupitelstva hlavního města Prahy Eva Tylová, aby se podělila se svými zkušenosti začínající provozovatelky fotovoltaické elektrárny na střeše svého domu. Jak sama říká, fotovoltaickou elektrárnu postavila proto, že se věnovala prosazování zákona o komunitní energetice a tedy, aby se sama do komunitní energetiky zapojila instalací vlastní fotovoltaické elektrárny – aby prý nekázala vodu  a přitom nepila víno. Zároveň ji překvapilo, že v energetických skupinách je celá řada lidí, která vlastní fotovoltaiku neprovozují a přitom o tom velice zasvěceně hovoří. Řadu předsudků šíří i energetické společnosti. Skutečnost předčila její očekávání: „Ze všech debat jsem byla demotivovaná a domnívala se, že až elektrárnu postavíme, tak na to budeme ještě dvacet let doplácet. Nakonec se ukázalo, že je to úplně jinak a jsem provozem nadšená. Provozovat vlastní fotovoltaickou elektrárnu je výhodné.“ Nadšení pro fotovoltaiku ráda sdílí s ostatními: „Lidé se bojí, jak se bude vyvíjet energetická situace. Také podmínky poskytování dotace z programu „Zelená úsporám“ se změnily, ale instalace fotovoltaiky pro krytí vlastní spotřeby se stále vyplatí,“ doplňuje. Výsledkem jejího snažení byla fotovoltaická elektrárna na střeše domu jejího přítele o výkonu 5,4 kWp. Elektrárna se skládá z 12 panelů na ploché střeše, které jsou orientovány na jihovýchod a jihozápad. Elektřina se ukládá do baterie 10 kWh. „Asymetrický střídač tam dala firma sama. V debatách zaznívala obava z toho, že v ČR se fáze nesčítají, ale účtují se zvlášť, tedy se může stát, že na jedné fázi vyrábíte a na druhé spotřebováváte. Měla jsem z toho obavu, ale když jsem do instalující firmy zavolala, tak mi řekli mi, že asymetrický střídač dávají automaticky.“

Peníze a vhodná střecha

Jaké jsou předpoklady pro pořízení fotovoltaiky? „Máme na to dostatek prostředků a vhodnou střechu. Jsme připraveni řídit spotřebu. Baví nás to.“ Elektrárna je skvělou investicí, na druhou stranu by se lidé neměli kvůli jejímu pořízení příliš omezovat či zadlužit: „Nedoporučuji to tomu, kdo bude muset dalších deset let kvůli instalaci fotovoltaiky takzvaně jíst suchý chleba a pít jen vodu. Na druhou stranu je lepší investovat do pořízení elektrárny, která se po určité době zaplatí, než aby vám úspory ztrácely na hodnotě v bance. Předpokladem pro efektivní využití fotovoltaiky je, abyste byli připraveni řídit spotřebu elektřiny v domácnosti. U nás to dělám já, tedy pouštím myčku, dávám prát prádlo a tak dále. Nevím, kolik žen doma spotřebu elektřiny sleduje. Já jsem to dříve nedělala. V létě jsme třeba prali každou chvíli. Efektivní využití fotovoltaiky předpokládá, že budete spotřebu elektřiny řídit. Například když slunce právě nesvítí nebo nemáte nabitou baterii, tak spotřebu, tedy např. Praní, odložíte o několik hodin. Proto také každý den sleduji podrobnou předpověď počasí a podle toho zapínám spotřebiče.“ Motivem pořízení fotovoltaiky byly úspory na účtu za elektřinu (návratnost záleží na vývoji cen energie), a soběstačnost po větší část roku. Pro Evu Tylovou má také velký význam to, že nečerpá elektřinu z uhelných elektráren, které znečišťují ovzduší a při těžbě uhlí ničí krajinu. „Máme přehled přes spotřebu v domě, což vede k dalším úsporám. Přidaná hodnota je, že můžeme nakupovat elektřinu na spotu. Sledovat výrobu elektřiny a její spotřebu je také velká zábava a příslušná aplikace je u nás jedna z nejsledovanějších.“

Eva Tylová chtěla také bojovat proti předsudkům. Mezi ty patří, že v zimě elektrárna nevyrábí, protože nesvítí slunce. „Vyrábí, když je denní světlo. Maximální snížení je při sněžení, mlze a dešti. Do 15. listopadu jsme tím pokryli běžnou spotřebu domácnosti o dvou lidech a dvou kočkách a ohřev bojleru několikrát týdně. Pouze několik dní v zimě byla výroba nižší (jen 2 kWh/den ), než je běžná spotřeba cca 5 kWh. Také elektrárna nevyráběla, když panely pokryl sníh. Nevěděli jsme, že sníh můžeme opatrně odstranit. Když jsme to udělali, tak elektrárna začala vyrábět. Od 15. června, kdy byla elektrárna spuštěna, jsme ušetřili osm tisíc korun. Za celý rok předpokládám, že ušetříme 14 000 korun. Je to samozřejmě i kvůli současným vysokým cenám elektřiny.“

Aktivní spotřebitelka a výrobce

Z Evy Tylové se stala aktivní zákaznice, která přemýšlí nad tím, kdy elektřinu vyrábí a spotřebovává: „Důležité je hrát si se spotřebou a odložit ji. Když svítí sluníčko, tak peru, když nesvítí, tak peru až druhý den.“ Díky aplikaci má neustálý přehled o výrobě a o spotřebě elektřiny: „V aplikaci je vidět denní provoz. Například, když je večer a panely již nevyrábí, tak se elektřina na spotřebu domácnosti čerpá z baterie, která je nabitá na 90 %. Spotřebu vidím na aplikaci vzdáleně, i když nejsem doma, což je dost často. Jsem třeba na schůzi Pirátů. Vidím, že se muž vykoupal a nevypnul bojler. Takže mu zavolám, že druhý den tolik teplé vody nepotřebujeme a můžeme ho vypnout. Je dobré mít přístroje s odloženým startem nebo chytrou zásuvku.“

Ačkoliv se neuvádí, že je třeba panely zbavovat sněhu, Eva Tylová loni v prosinci při sněhové kalamitě sníh odmetla: „Hodně se mluví o tom, jestli odmetat sníh. My máme plochou střechu, takže se tam dá vylézt. Odmetala jsem opatrně koštětem, ale nedřela jsem povrch panelů, aby se nepoškrábaly. Byl vidět hned rozdíl. Když jsem panely odmetla, výroba hned najela a vyrobili jsme ten den o dvě kilowatthodiny více. Druhý den vysvitlo sluníčko a už jsme vyráběli 5 kWh a pokryli jsme spotřebu domácnosti.“

Související článek

Snazší pravidla zpřístupňují solární energii pro obce i menší podniky

Solární energie se stává stále důležitější součástí energetického mixu nejen ve světě, ale i v České republice. Integrace solárních panelů do městské infrastruktury nabízí mnoho ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.