Změna dodavatele je jistá cesta ke snížení ceny elektřiny: 5 kroků jak to udělat

Ačkoliv se o optimalizaci dodávek elektřiny mluví stále častěji, většina uživatelů svého dodavatele nemění. Konkurence mezi dodavateli by přitom mohla pomoci snížit ceny. Přesto mnoho odběratelů zůstává u svého původního dodavatele, a to i v době napjatých rozpočtů.
Promyšlená změna dodavatele elektřiny může znamenat značnou úsporu peněz | Zdroj: Kalkulator.cz

Kdy lze přejít k jinému dodavateli elektřiny

I když se o problematice optimalizace dodávek od začátku energetické krize mluví stále častěji a cena elektřiny se probírá snad na všech fórech, svého dodavatele mění jen menšina uživatelů. Přitom je to právě konkurence mezi dodavateli, která může pomoci stlačit cenu dolů. Elektřina je totiž produkt jako každý jiný, a i u ní platí, že čím víc nabídek je k dispozici, tím je vyšší šance získat lepší cenu. Na to ale naprostá většinou odběratelé neslyší jakoby ani neměli zájem ušetřit. Najde se dokonce i hodně těch, kdo dodavatele elektřiny nezměnili nikdy. Například podle statistik společnosti OTE, operátora trhu, změnilo v roce 2020 dodavatele elektřiny celkem 418 155 klientů. Největší změny proběhly hned v lednu, kdy se pro nového dodavatele rozhodlo 124 110 odběratelů. Nejméně domácností změnilo dodavatele v srpnu (25 306 klientů) a v září (27 305 klientů).

Jak postupovat při změně dodavatele

Pod pojmem „změna dodavatele elektřiny“ si mnozí představí spoustu běhání a byrokracie, které nerozumí a do které by museli složitě pronikat. Přitom je třeba si ujasnit jen základní pojmy, jelikož velká část veřejnosti stále nerozlišuje mezi dodavatelem elektřiny a distributorem: Zatímco dodavatel je ten, kdo zajišťuje elektřinu obchodně, distributor se stará o to, aby elektřina k odběrateli skutečně doputovala. Dodavatele lze měnit zcela libovolně, jde jen o administrativní stránku, distributora nikoliv, ten je dán územně. S distributorem se řeší pouze nové přípojky apod., s dodavatelem obchodní dodávka. Změna dodavatele tedy neznamená to, že by odběrateli musel někdo měnit „dráty“ a elektřina by přitékala z jiného místa, nemění se ani elektroměr. Vše je stejné, pouze platba za elektřinu se změní. Pro změnu dodavatele tedy stačí pouze porovnat nabídky, zvolit tu nejvýhodnější, starého dodavatele vypovědět a uzavřít smlouvu s novým.

Komu se vyplatí změnit dodavatele

Cena elektřiny se výrazně zvýšila v období energetické krize. Vliv měla hlavně na domácnosti, které mají velký odběr elektřiny: ohřívají s ní vodu a vytápějí. Podle údajů Českého statistického úřadu u nás topí elektřinou zhruba šestina domácností. Pro ty bylo tedy klíčové dosáhnout co nejmenší ceny, protože jejich spotřeba se pohybovala od 5 MW výše. Tyto domácnosti mohly dosáhnout roční úspory například deset tisíc korun. Naprostá většina domácností elektřinu využívá ke svícení, maximálně vaření. Jejich úspora byla maximálně ve výši pár tisíc za rok, a to pro některé z nich stále nepředstavuje důvod k tomu, aby výměnu dodavatele podnikly.

Na co si dát pozor při změně dodavatele

Nezastíráme, že vyznat se na trhu s elektřinou je pro spoustu odběratelů velmi těžké. Srovnávat nabídky není jen tak, nelze totiž jen vzít cenu za kilowatthodinu od jednoho dodavatele a tu porovnat s nabídkou jiného dodavatele. Výsledná cena elektřiny totiž závisí na množství různých faktorů: V první řadě je to distribuční sazba (profil spotřebitele, tedy zda elektřinou jen svítí, nebo také topí, či ohřívá vodu), dále používaný rezervovaný příkon (jistič) a distribuční území (pro stanovení distribučních poplatků). Pokud by tedy chtěl někdo vyhledávat v cenících samotných dodavatelů, musí se obrnit trpělivostí. Pro běžného odběratele je to velmi náročné a nepřehledné.

Jak najít důvěryhodný srovnávač

Všechny tyto obtíže by měli vyřešit srovnávače cen elektřiny. Těch je na trhu mnoho a jejich cílem je těžit z neznalosti odběratelů a vydělat si na přeprodeji elektřiny. Financované jsou maržemi od dodavatelů elektřiny, které nabízejí. Každý prodává vždy několik dodavatelů elektřiny, některé pouze jednoho. Jejich kalkulátory umožňují zadat konkrétní parametry spotřeby domácnosti a odběrného místa, aby se zobrazila nabídka „na míru“. V takovém okamžiku vždy vyjde na prvním místě nabídka dodavatele, kterého srovnávač prodává a pro kterého může nabídnout speciální ceny. Proto mnozí klienti srovnávačům nevěří a neočekávají férovou nabídku. Svůj srovnávač spustil také Energetický regulační úřad, který ovšem nezobrazuje speciální nabídky, ale pouze ty ceníkové.

Změnu dodavatele by měl řešit každý

Ať tak či tak, konzervativní přístup je krátkozraký. Změnit dodavatele elektřiny se vyplatí řešit vždy a u každého, ať už by se mělo jednat jen o úsporu několika set korun. A to třeba jenom z toho důvodu, že tímto dáváme dodavatelům elektřiny najevo, že nám jejich ceny nejsou lhostejné a že by se o své zákazníky měli starat. A samozřejmě tak přispíváme i k tlaku na snížení ceny elektřiny, která bude prospěšná pro všechny.

Zdroj: Energetický regulační úřad, Český statistický úřad, OTE – Operátor trhu s elektřinou.

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.