Zvažujete tepelné čerpadlo? Víme, jaká je návratnost investice

Zvažujete, že si pořídíte tepelné čerpadlo? Jelikož se jedná o významnou investici, je důležité zhodnotit návratnost vložených finančních prostředků a dlouhodobou ekonomickou výhodnost. Kolik stojí tepelné čerpadlo, jaká je výše dotací a jak rychle můžete očekávat návratnost investice?
Ilustrační foto | zdroj: welcomia

Aktuální cena tepelných čerpadel v roce 2024

Vlastníci nemovitostí zvažují, zda pořídit tepelné čerpadlo nebo ne. Ceny se pohybují v rozmezí od 250 000 do 450 000 Kč. Konečná cena závisí na několika faktorech, jako jsou:

  • Výkon tepelného čerpadla
  • Systém přípravy teplé vody
  • Pořízení nádrže TUV
  • Typ tepelného čerpadla
  • Hlučnost tepelného čerpadla

Porovnání: Jaká je cena jednotlivých typů tepelných čerpadel?

  • Vzduch-vzduch: Jedná se o nejlevnější variantu, ale neslouží k ohřevu vody. Ceny začínají od 25 000 Kč, s vnitřní jednotkou od 35 000 Kč.
  • Vzduch-voda: Tento typ nejoblíbenějšího čerpadla stojí od 100 000 do 300 000 Kč.
  • Voda-voda: Cena se pohybuje od 330 000 do 440 000 Kč. Kvůli náročnější instalaci ho volí jen 1 % uživatelů.
  • Země-voda: Jedná se o nejdražší typ s cenou od 350 000 do 450 000 Kč.
  • Majitelé tepelného čerpadla by také měli počítat s pravidelnou servisní prohlídkou (cca 1 800 Kč ročně), revizí (cca 1 500 Kč) a měsíční výměnou filtru (cca 200 Kč).

Jaké tepelné čerpadlo je energeticky nejnáročnější?

Tepelné čerpadlo se napájí elektrickou energií, což je důležité zohlednit při výpočtu návratnosti investice. Nejnáročnější na provoz je vzduchové tepelné čerpadlo, které vykazuje nejvyšší náklady, zejména v zimních měsících. Kromě toho využívá elektrickou energii na výrobu asi třetiny tepla, zbytek vyrobí z venkovního vzduchu. Tepelná čerpadla země-voda jsou ekonomicky méně náročná: spotřebují o 30 % méně elektřiny než vzduchová čerpadla. U obou variant lze minimalizovat náklady na elektrickou energii instalací fotovoltaické elektrárny.

Jaká je investiční návratnost tepelného čerpadla?

Průměrná životnost tepelného čerpadla činí 20 až 25 let, přičemž odhadovaná doba návratnosti se pohybuje mezi 7 a 10 lety. Rozdíly v návratnosti až tří let jsou ovlivněny budoucí cenou elektřiny, pořizovacími náklady na čerpadlo a jeho energetickou spotřebou.

Dotace na tepelné čerpadlo až do výše 140 000 Kč

V roce 2024 mohou jednotlivci využít státní dotaci z programu Nová zelená úsporám, a to od 60 000 do 140 000 Kč. Výše dotace závisí na těchto faktorech:

  • Typ systému
  • Druh nemovitosti (dotace pro rodinný dům či bytový dům, případně bytovou jednotku)

Maximální výše dotace platí pro tepelná čerpadla země-voda a voda-voda určená pro vytápění a ohřev vody. Pokud majitelé domů zvažují instalaci fotovoltaické elektrárny, mohou získat dotaci ve výši 140 000 Kč na tepelné čerpadlo pro vytápění a přípravu teplé vody připojené k FVE systému.

Shrnutí: i přes vyšší ceny elektřiny je tepelné čerpadlo výhodné

Tepelná čerpadla mohou některé vlastníky nemovitostí odradit kvůli vyšší spotřebě elektřiny. Návratnost investice se tím sice prodlužuje, avšak z dlouhodobého ekonomického hlediska zůstává tato investice výhodná, především vzhledem k dlouhé životnosti tepelného čerpadla. Pro pořízení tepelného čerpadla hovoří rovněž celkově nižší účty za energie a tichý provoz jednotky umístěné mimo domov. Zohlednit bychom rovněž měli ekologický přínos a zajištění optimálního klima v interiéru po celý rok. Nepřetržitá cirkulace vzduchu a filtrace pomáhá lidem s alergiemi a dýchacími obtížemi. V neposlední řadě tepelná čerpadla zvyšují hodnotu nemovitosti a její atraktivitu při případném prodeji.

zdroje:

https://evolty.cz/tc/cena-tepelnych-cerpadel/
https://www.donsheatingandcooling.com/b/reasons-worth-investing-heat-pump
https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/

Související článek

Kam směřuje česká energetika? Experti varují před nevyužitým potenciálem zelené energie

Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument ...