Stejně jako u odběru elektřiny lze i při jejím výkupu volit mezi spotovými a fixními cenami. Zatímco spotová cena se odvíjí od aktuální situace na burze, fixní ceny zůstávají stejné bez ohledu na denní dobu. Elektřina je v tomto případě vykupována za předem stanovenou cenu po dohodnuté období.
Při dodávce elektřiny za fixní cenu se majitel fotovoltaiky nemusí starat o aktuální vývoj cen na burze ani o situaci v distribuční síti, tedy zda je elektřiny nedostatek nebo přebytek. Každá z možností má své výhody i nevýhody. Fixní cena eliminuje riziko prodeje elektřiny za záporné nebo extrémně nízké ceny, ale zároveň omezuje možnost dosáhnout vyšších výdělků v obdobích, kdy je cena elektřiny na trhu vysoká.
Odebírat za fixní ceny není pro obchodníky výhodné
Už dávno totiž neplatí, že si lze pořídit domácí střešní fotovoltaiku, připojit ji do distribuční sítě a přebytky elektřiny prodávat do sítě za rozumnou cenu. Počet připojených fotovoltaik neustále roste, což vede ke stále většímu množství souběžně vyráběné elektřiny. Výroba je navíc závislá na počasí.
V takové chvíli je nabídka elektřiny do sítě vysoká a paradoxně vyvstává otázka, kam s ní. Cena elektřiny pak výrazně klesá a naopak může dojít k situaci, kdy se platí těm, kdo ji spotřebovávají. Pro obchodníka, který vykupuje elektřinu od domácích fotovoltaik, to znamená tlak na co nejpřesnější řízení flexibility. Právě proto mnozí menší obchodníci fixní výkup nenabízejí – je pro ně složitý a náklady se nevyrovnají příjmům.
Pokud se majitel domácí fotovoltaiky rozhodne dodávat elektřinu pouze za fixní ceny, musí počítat s tím, že je mnozí obchodníci s elektřinou nenabízejí. Ačkoliv na trhu působí několik stovek dodavatelů elektřiny, fixní výkupní ceny nabízí jen menšina z nich. Ještě obtížnější je najít obchodníka, který fixní výkup nepodmiňuje odběrem elektřiny či plynu nebo pořízením fotovoltaiky přímo u něj.
Více dostanou vlastní zákazníci
Takový přístup razí také Centropol: „Klienti, od nichž elektřinu pouze vykupujeme, mají vždy kladnou cenu ve výši 200 Kč za každou vykupovanou megawatthodinu. Ti, u nichž do stejného odběrného místa elektřinu dodáváme a rovněž ji odtud z jejich solární elektrárny také vykupujeme, mají zvýhodněnou výkupní cenu ve výši 650 Kč za každou vyrobenou MWh. Vyúčtování vyrobené elektřiny v obou typech případů probíhá jednou ročně k 31. květnu a platbu následně poukazujeme na účet,“ uvedla mluvčí Centropol Energy Monika Bartošová. Centropol dále neúčtuje fixní poplatek.
Srovnání výkupních cen není snadné, firmy vytvářejí svá vlastní kritéria a cena je závislá na několika parametrech. Někteří dodavatelé, například ČEZ nebo MND, vykoupí jen tolik elektřiny, kolik zákazník právě spotřebuje. Pražská plynárenská nabízí výkupní cenu 1 200 Kč/MWh pro zákazníky, kteří jsou (nebo se stanou) odběrateli energií u této společnosti. Ostatním výrobcům nabízí nižší cenu 600 Kč/MWh. Společnost E.ON vykupuje elektřinu za 300 Kč/MWh. Tedom nabízí jednotnou výkupní cenu 1 000 Kč/MWh pro všechny výrobce bez nutnosti odebírat elektřinu. ČEZ podmiňuje výkup elektřiny smlouvou na její odběr a platí 3,50 Kč/kWh, tedy 3 500 Kč/MWh. MND umožňuje fixní výkup za 1 400 Kč/MWh, avšak pouze pro své zákazníky, kteří elektřinu zároveň odebírají a jen do výše prvních dvou megawatthodin. Dále se u některých společností hradí také pravidelné měsíční poplatky.
Budoucnost? Domácí spotřeba, baterie, sdílení a chytré řízení
Spoléhat se na fixní výkup elektřiny z domácí fotovoltaiky bude v budoucnu stále méně výhodné. I přetoky, tedy nespotřebovaná elektřina, však mohou mít smysluplné využití. Lze je ukládat do baterie a následně prodávat v době, kdy je elektřiny nedostatek, například během večerní špičky. Tyto procesy výrazně usnadňuje chytré řízení, které je provádí automaticky. Elektřinu je také možné ukládat do baterie elektromobilu a v neposlední řadě ji sdílet.
Zdroje: Centropol Energy, E.ON Energie, MND Energie