Jak podvodná firma na fotovoltaiku okrádala důchodce. Používala k tomu loga Státního fondu životního prostředí, aby vzbudila dojem důvěryhodné státní instituce

U takové firmy nelze předpokládat, že skončila v insolvenci kvůli nedostatku technických znalostí a dovedností. Její nekalé praktiky byly promyšlené s jasným cílem dostat ze zákazníků vysoké zálohy. Firma totiž používala loga Státního fondu životního prostředí, a tak měli někteří pocit, že jde o státní instituci rezortu. Připomeňme si to nejhorší na trhu, aby se situace neopakovala.
Pokud klienti nedokončí zateplení do roka od schválení dotace, budou ji muset vrátit | Zdroj: Pixabay

Zastupitel podvodné firmy Národní dotační centrum, která vzbuzuje důvěru i svým názvem, je Adam Nečas. Firma rodinám slíbila zateplit domy, ale místo toho vybrala od zákazníků skoro stoprocentní zálohy. „Peníze nejspíš budeme muset vrátit ministerstvu. Nemáme ani zateplení, ani ty peníze,“ povzdychla si Taťána Čohanová. Zástupce firmy Národní dotační centrum jí minulé léto nabídl zateplení rodinného domu se slovy, že ji na vše stačí dotace Nová zelená úsporám Light.

„Pan konzultant nás začal přesvědčovat, že bychom byli hloupí, kdybychom tu dotaci nevzali,“ dodala a na základě toho kývla na zateplení celého domu. Loni dostala dotaci 150 tisíc korun a polovinu z ní poslala firmě Adama Nečase jako zálohu. Firma poté přestala komunikovat. Zákaznice po nepříjemné zkušenosti chtěla situaci vyřešit odstoupením od smlouvy, aby jí byla záloha vrácena, jenže zásilka s odstoupením se jí vrátila jako nedoručená.

Stejnou zkušenost mají i manželé Blaťákovi, které přesvědčoval jiný zástupce firmy, že za dotaci mohou mít nejen zateplení, ale i solární ohřev vody. Na zateplení si ovšem měli ze svého připlatit skoro 100 tisíc korun. „Hned, jak jsme dostali dotace na účet, tak jsme k tomu přidali našich 85 tisíc a poslali jsme je,“ řekla seniorka. Rodina se dočkala alespoň solárních panelů, zateplit už ale nikdo nepřijel.

„Pořád se vymlouvali. Jednou bylo teplo, podruhé zase zima,“ popsal absurdní situaci Jaroslav Blaťák. Firma jim nakonec přestala brát telefon.

V podobné situaci se ocitl Jiří Žížala, který si od firmy Národní dotační centrum objednal výměnu dveří a oken. Z dotace poslal téměř stoprocentní zálohu ve výši 134 tisíc korun, místo toho dostal jen kontakt na pracovníka realizační firmy. „Já jsem mu třikrát volal, ale on mi pořád jen něco sliboval,“ sdělil smutným tónem senior a dodal: „Pořád, že přijde za měsíc, potom za čtrnáct dní,“ odmlčel se.

Solární magazín již v minulém roce reportoval o firmě Alpha Solar systems, kterou vedl Adam Nečas, než ji převzal jeho otec Petr Nečas. Firma skončila v insolvenci, ale její bývalý jednatel Adam Nečas v podnikání pokračoval. Založil si Národní dotační centrum, které pro zvýšení důvěryhodnosti začalo používat loga Státního fondu životního prostředí (SFŽP). „Vyzvali jsme tuto firmu, aby okamžitě přestala s těmito nekalými praktikami. Zákazníky jsme varovali na našich webových stránkách s ohledem na to, že obchodní podmínky těchto smluv vyžadovaly vysoké zálohové platby dopředu a byly psány hodně složitým jazykem,“ apeloval ředitel SFŽP Petr Valdman. Zálohy doporučuje posílat pouze v rozpětí 20 až 30 procent.

„Pořád vystupovali pod jménem Státního fondu životního prostředí, jako by byli součástí ministerstva,“ popsala paní Čohanová praktiku, kterou si podvodná firma získávala důvěru.

Vizitka s logem SFŽP, kterou seniorka obdržela, vzbudila pochybnosti u České obchodní inspekce (ČOI), která podle dostupných informací již zahájila kontrolu. „Podoba vizitky skutečně vzbuzuje podezření, že se jedná o nekalou obchodní praktiku. Podle zákona o ochraně spotřebitele hrozí za takové jednání pokuta až do výše 5 milionů korun,“ uvedl mluvčí ČOI František Kotrba.

Případem se nyní zabývá Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. Čas ovšem běží. Pokud klienti nedokončí zateplení do roka od schválení dotace, budou ji muset vrátit. Tu dotaci, kterou nemají, protože ji z větší části poslali podvodné firmě Národní dotační centrum Adama Nečase. Pan Žížala stejně jako paní Čohanová od smlouvy nakonec odstoupil, aby mu byla vrácena záloha, firma ale přestala komunikovat. „Tu dotaci musím vrátit, splácet ji budu po tisícovce z důchodu,“ odpověděl rozmrzele senior, kterého firma dostala svým jednáním do těžké životní situace.

Částečné dokončení díla jako jedno velké úskalí

„Když realizační firma provede pouze část díla, může to klientům způsobit značné komplikace. Tím hlavním problémem je, že Národní dotační centrum může požadovat doplatek ceny díla, což představuje další finanční zátěž,“ varoval advokát Lubor Šída. Jako nejbezpečnější řešení doporučuje odstoupení od smlouvy s požadavkem o vrácení zálohy, v tom ale nastává problém, že zálohu nemůže vrátit stavební firma, která nemá s klienty přímý smluvní vztah, který existuje pouze s Národním dotačním centrem, nekomunikujícím jak se zákazníky, tak s realizačními firmami.

Manželům Blaťákovým dovezla stavební firma v delší časové odchylce materiál a slíbila, že dílo dokončí, paradoxně to však ukázalo na další problém. „Zákazníci se teď bohužel ocitají v krizové situaci, protože zálohová faktura na výši 90 procent ceny díla byla vystavena na Národní dotační centrum a konečná faktura není vystavena od této společnosti, ale od těch subdodavatelů. Bohužel, Státní fond životního prostředí tyto faktury neproplácí,“ zakončil Petr Kotek z respektovaného portálu Refsite, který sbírá ověřené reference na firmy s fotovoltaikou a tepelnými čerpadly.

Odstoupení od smlouvy má výhodu, že pohledávka vznikne a může být následně uplatňována v soudním řízení, v insolvenci nebo v jakémkoli jiném řízení.

Zdroj: ČT24, Černé ovce

Související článek

Flexibilita je tady! Kolik si vyděláte spotřebou elektřiny v určitý čas?

Sněmovna schválila třetí novelu energetického zákona Lex OZE III. Ta několik let poté, co jsme se zavázali, přináší konečně možnost zapojit domácnosti a firmy do ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.