Cech akumulace a fotovoltaiky si chce došlápnout na nepoctivé členy

Dodavatelů fotovoltaiky u nás působí mnoho. Pokud jsou členy některé z profesních organizací, pak to může znamenat kritérium výběru. Cech akumulace a fotovoltaiky chce nezdárné členy vyloučit.
Ilustrační foto | zdroj: Shutterstock

Členství v cechu – stvrzení kvality

Cech a akumulace a fotovoltaiky sdružuje desítky podnikatelů a organizací, které se zabývají fotovoltaickými systémy. Jde také o člena Komory obnovitelných zdrojů. Pro své členy zajišťuje nejrůznější školení, pro veřejnost nabízí možnost výběru některého z členů jako dodavatele fotovoltaiky. To, že je společnost členem organizace, je tedy určitou zárukou kvality. I pro Cech samotný je tedy velmi špatné, pokud se někdo zaštiťuje tím, že je členem profesní organizace, ale přitom odvádí nekvalitní práci, nebo například klame zákazníka. A je na místě, aby vedení profesní organizace včas zakročilo a s nezdárným členem se rozloučilo.

Nekalé jednání se zájemci o instalaci

To by mělo zřejmě nyní nastat v Cechu akumulace a fotovoltaiky. Nedávno zveřejnil předseda Cechu Aleš Hradecký zprávu o tom, že se množí neetické jednání a že si chce na nečestné firmy došlápnout. „CAFT se zabývá profesně neetickým chováním některých společností. Představenstvo CAFT velice pečlivě vyhodnocuje podněty z trhu o nekalém jednání při vyjednávání se zájemci o instalaci FVE. Představenstvo bude velice rychle a tvrdě reagovat na nekalosoutěžní jednání ze strany členů cechu. Tímto razantním jednáním chce vedení CAFT chránit své členy dodržující etická pravidla a důrazně zakročit proti firmám a jedincům porušujících etický kodex CAFT. V následujících dnech bude představenstvo informovat členskou základnu a širokou veřejnost o firmách, které se takového jednání dopustily. V souvislosti s výše zmíněnou situací bohužel dochází k poškozování poctivých firem, dobrého jména cechu a celého sektoru jak mezi zákazníky, tak u státní správy, což je nepřijatelné.”

Neetické chování chování některých firem

K neetickému a nekalému chování se měly některé firmy uchýlit, když zájemcům o instalaci podávaly zkreslené informace o dotacích na pořízení fotovoltaiky. Zejména v souvislosti s vyhlášením nových podmínek dotace Nová zelená úsporám. Některé firmy měly dokonce sdělovat svým zákazníkům, že budou dotace silně okleštěné a získat je, bude velmi těžké. To se ale nestalo. Ministerstvo životního prostředí sice vyhlásilo nové podmínky pro dotaci Nová zelená úsporám, ale ty se týkaly maximálního rezervovaného příkonu elektrárny, který může být maximálně 50 % celkového výkonu elektrárny. Tím chce ministerstvo přispět k tomu, aby se připojovalo více fotovoltaik. Dále se klade důraz na instalaci fotovoltaiky s dalšími úspornými opatřeními, tedy tepelným čerpadlem a zateplením domu. Rozhodně to ale neznamená uzavření dotace pro některé, nebo její výrazné omezení.

Související článek

Prodáváte elektřinu z fotovoltaiky? Pozor na skryté pasti, které vás mohou stát tisíce

Pro výrobu elektřiny prostřednictvím fotovoltaiky je charakteristická určitá nerovnováha. Někdy není elektřiny dost a někdy se vyrábí s obrovskými přebytky. Jak výhodné je nyní tyto ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz