Solarni magazin nové logo

Česká pošta investuje do udržitelné technologie: Nakoupí 120 elektrických aut Škoda Enyaq

Česká pošta se přidává k firmám a podnikům, které obnovují svůj vozový park a investují do elektromobilů. Kolik Česká pošta hodlá koupit elektrovozů a kolik vozidel se spalovacími motory v roce 2024?
Škoda Enyaq, Ilustrační foto | zdroj: Škoda Auto

Česká pošta modernizuje vozový park a pořizuje elektromobily Škoda

Modernizace vozového parku České pošty pokračuje. V letošním roce má v plánu pořídit 1 954 nových vozidel, přičemž 120 z nich budou právě moderní elektromobily Škoda Enyaq. EV značky Škoda mají dojezd až 537 km na jedno nabití, což představuje významný krok směrem k ekologičtějšímu a udržitelnějšímu provozu. Díky dotacím se pořizovací cena sníží z původních 795 000 Kč bez DPH na 435 000 Kč bez DPH. Tato investice přinese nižší provozní náklady a emise. Česká pošta dále pořizuje 994 nových dodávek (460 Opel, 130 Ford) a 996 osobních automobilů (652 Škoda Kamiq, 44 Škoda Karoq). Celková investice přesáhne miliardu korun. Začátek formuláře

Elektrifikace vozového parku ČP do roku 2030

Kromě toho má státní podnik Česká pošta v plánu rozšířit dobíjecí infrastrukturu o 80 nových dobíjecích stanic, které budou financovány z dotací Národního programu Životní prostředí. Modernizace vozového parku probíhá v souladu se závazkem ČR plně elektrifikovat vozový park státních institucí do roku 2030. Smlouvy na dodávky vozidel byly uzavřeny koncem roku 2023, aby mohly být splněny podmínky pro čerpání dotací. Investice do elektromobilů znamená důležitý krok k modernizaci a ekologickému provozu České pošty. Nákup nových vozidel má za důsledek vyřazení starých vozů, konkrétně dodávek Ford Transit z roku 2008, Renault Kangoo Expres z roku 2007 a osobní vozy Škoda z let 2009 a 2010.

Česká pošta pořídí část vozů na leasing

Průměrné stáří vozového parku České pošty se díky této obměně sníží na méně než tři roky. Část nových vozů bude v majetku pošty, zatímco zbytek bude provozován prostřednictvím operativního a finančního leasingu.

„V rámci pravidelné obměny letos Česká pošta vymění asi 2 000 vozidel, z nichž 250 bude elektromobilů,“ uvedl Vít Bukvic, pověřený řízením divize logistika České pošty. „Naše osobní vozy mají v průměru nájezd přes 70 km denně, dodávky samozřejmě o něco více a nákladní vozidla asi 270 km denně. Proto byl nákup elektromobilů v kategorii osobních a lehkých užitkových vozů dobrou volbou. Mají nižší emise i provozní náklady, plníme zákonné požadavky na elektromobilitu ve vozovém parku a navíc pomáháme životnímu prostředí.“

Většina vozidel ČP zatím jezdí na naftu

Česká pošta v současné době vlastní 5 570 vozidel, přičemž dvě třetiny tvoří dodávky do 3,5 tuny a 30 % jsou osobní automobily. Zbytek vozového parku zahrnuje 261 nákladních automobilů nad 3,5 tuny, především kamiony, a další specifické typy vozidel. Téměř 75 % vozidel jezdí na naftu, 24 % na benzin, 2 % na stlačený zemní plyn a zbytek na elektřinu. Česká pošta začala s obnovou vozového parku v lednu 2024, kdy převzala 652 nových vozů Škoda Kamiq.

Názorový střet kvůli nákupu nových vozidel

Veřejnost kritizovala, že investice do vozového parku přišla poté, co došlo k nedávnému propouštění zaměstnanců České pošty. „Co se týče vozového parku České pošty, je zřejmé, že vozidla jsou pro povahu podnikání nezbytná. Přesto jsem osobně byl proti nákupu většího množství vozů, zejména vzhledem k finanční situaci a nejistotě ohledně budoucí strategické orientace České pošty,“ sdělil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík k obměně vozového parku uvedl: „Abychom mohli zabezpečit doručování zásilek klientům, musíme mít spolehlivá auta. Proto dochází k obnově,“ vysvětlil.

Zdroje:
https://www.ceskaposta.cz/-/ceska-posta-pokracuje-v-elektrifikaci-sveho-vozoveho-parku
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/ceska-posta-nakupuje-elektromobily-letos-poridi-treba-enyaqy/r~3e6bb850d17c11eeb7f0ac1f6b220ee8/

Související článek

Evropské automobilky v panice. Čína chrlí elektromobily ve velkém!

Elektromobily se v Evropě neprodávají tak, jak by si výrobci představovali. To vede k neobvyklé situaci: elektrické vozy se hromadí v hlavních evropských přístavech a ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz