Česká republika bojuje s nízkou mírou elektromobilů, nový program slibuje změnu

Program „Záruka Elektromobilita“ představuje první krok, jak podpořit nákup elektrovozů v podnikatelském prostředí. Podaří se zvýšit počet EV v provozu a vymanit se z postavení členského státu Evropské unie s třetím nejnižším počtem elektromobilů?
Česko chce zvýšit podíl elektromobilů v provozu | zdroj: Unsplash

Program na podporu elektromobility má zvýšit počet EV v Česku

Díky programu „Záruka elektromobilita“ se začíná více hovořit o ekologických možnostech dopravy. Firmy i zákazníci si uvědomují, že přechod na elektrická vozidla může výrazně snížit ekologickou zátěž podnikatelských subjektů.

Pokud jde o elektromobilitu, Česká republika se nachází teprve na začátku své cesty. Již v minulém roce ale došlo výraznému nárůstu počtu elektromobilů o 6 700 nových EV, což zvýšilo celkový počet elektromobilů na 22 500. I když tento pokrok není důvodem k oslavám – momentálně totiž patříme mezi tři nejhorší země EU v oblasti rozvoje elektromobility. Za námi je pouze Slovensko a Chorvatsko. Nový program pro podnikatele od Ministerstva průmyslu a obchodu a NRB by tak mohl přispět k dalšímu rozvoji elektromobility.

Česko je na tom s dobíjecí infrastrukturou o poznání lépe

Pokud jde o dobíjecí infrastrukturu, Česko si stojí relativně dobře. Momentálně se nacházíme na 13. místě mezi státy EU v této oblasti. K této problematice se vyjádřil David Kotris ze společnosti enovation s.r.o.: „I přestože se v České republice v posledních letech výrazně rozšířila (infrastruktura), stále zde existuje velký prostor pro zlepšení, zejména s ohledem na aktuální modely elektromobilů. V tuzemsku bylo do provozu uvedeno minulý rok více než 4 600 dobíjecích stanic. Data ukazují pozitivní tendenci, ale současně odhalují, že optimalizace infrastruktury je stále nezbytná, a to i v kontextu distribučních sítí a možného využití elektromobility ke stabilizaci přenosové soustavy. Také s tím může pomoct nová dotace, která se na dobíjecí stanice vztahuje.“ Podobně jako Česko je na tom i Polsko a Maďarsko.

Téměř 2 miliardy korun na podporu elektromobility

V současné době je vyčleněno 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility. Tyto finanční prostředky slouží na nákup vozidel a na pořízení dobíjecích stanic. Dotace je však dostupná pouze pro podnikatele a běžní spotřebitelé si musí na podobný program počkat. Je však otázkou, zda firmy neodradí podmínka, že vozidlo nemohou financovat z vlastních zdrojů. Doplatek EV musí proběhnout ze zaručeného úvěru. Program navíc neslouží k nákupu hybridních vozů (ani plug-in hybridů), ale naopak podporuje vozidla s vodíkovým pohonem.

„Dotační program Záruka elektromobility může zvýšit přístupnost vozů s alternativním palivem širokému rozpětí žadatelů z řad firem a zároveň pomáhá šířit osvětu a diskusi nad účelem a smyslem elektromobility, nikoli jako konkurenci k běžným dieselovým, benzinovým a hybridním pohonům. Díky spuštěné dotaci máme šanci přiblížit se o kousek blíž elektromobilovým premiantům, jako je Švédsko, Dánsko nebo Finsko,“ doplnil David Kotris ze společnosti enovation.

Jak se čeští podnikatelé staví k elektromobilitě?

Společnost ChargeUp si nechala zpracovat výzkum od společnosti Ipsos, který zkoumal, jak se čeští podnikatelé staví k elektromobilitě. Z výzkumu vyplynulo, že 40 % podnikatelů vnímá elektromobilitu pozitivně. Přes 60 % dotázaných uvedlo, že jim záleží na kvalitě a spolehlivosti elektromobilů, a téměř polovina se obává elektrovozů z Číny. Zajímavým zjištěním je, že 35 % živnostníků již vlastní EV a zhruba stejný počet uvažuje o jeho pořízení. Kromě toho 58 % oslovených živnostníků považuje státní podporu pro elektromobilitu za nedostatečnou.

Zájemci o elektromobilitu mohou žádat o finanční příspěvek Národní rozvojovou banku. Po splnění podmínek obdrží příspěvek ve výši až 300 000 Kč na vozidlo a až 150 000 Kč na dobíjecí stanici.

Zdroje:
https://auto-mania.cz/cr-ma-3-nejmensi-podil-elektromobility-v-eu-nova-dotace-ma-situaci-zlepsit/
https://www.hybrid.cz/potencial-elektromobility-v-cr-je-velky-ale-podpora-statu-je-nedostatecna/

Související článek

Veřejné dobíjecí stanice v jižních Čechách zažívají rekordní růst

Lidé na jihu Čech stále víc využívají k nabití elektroauta veřejné dobíjecí stanice. Na stojanech společnosti ČEZ za první letošní čtvrtletí řidiči odebrali 69 MWh, ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz