Čeští experti vytvořili prvního energetického a stavařského rádce, je poháněn umělou inteligencí

Stavíte či rekonstruujete nemovitost a nevíte, jaká energeticky úsporná opatření jsou pro vás vhodná? Experti kolem respektovaného portálu Refsite spustili prvního českého energetického rádce, který používá umělou inteligenci.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

AI rádce pomůže při stavebních a rekonstrukčních projektech
Experimentální provoz zahájil portál 1. července a zaznamenal enormní zájem uživatelů. Energetický rádce pomáhá mimo jiné při hledání úsporných opatření, ale také dotací.

Zájem o on-line AI rádce nás v den spuštění mile překvapil. Během prvního dne padlo přes 3000 dotazů. Odpověď dostane každý návštěvník během pár sekund díky umělé inteligenci,“ komentuje zakladatel portálu Refsite Petr Kotek, který s myšlenkou AI poradny přišel.

Doba neustále zrychluje a v záplavě informací je těžké hledat relevantní a správné informace. Zákony a vyhlášky ve stavebním oboru se neustále mění, stejně tak dotační programy. I pro samotné odborníky z oboru je situace nepřehledná, a to zvláště v roce 2024, kdy začala platit dlouho očekávaná novela stavebního zákona.

Co vše AI rádce umí a s čím umí poradit?
Na Refsite najdete ověřené recenze a zkušenosti zákazníků, výrobce technologií a spolehlivé dodavatele a realizátory, projektanty a EKIS poradce, najdete zde rozsáhlý katalog úsporných opatření a v neposlední řadě také užitečné kalkulačky na výpočet úspor.

Aby návštěvník nemusel dlouho hledat, může se např. AI rádce zeptat, která firma je na základě zkušenosti zákazníků spolehlivá.

Dále je AI rádce natrénován těmito okruhy znalostí:

  • energetické zákony, zákon o hospodaření energií a příslušné vyhlášky, studuje i příslušnou evropskou legislativu
  • celý nový stavební zákon platný od 1. 7. 2024
  • dotační podmínky NZÚ, NZÚ Light, OP TAK, NPO a jiné
  • z recenzí na Refsite může doporučit spolehlivé dodavatele
  • z Refsite katalogu úspor umí vyvracet mýty
  • od EKIS poradců se naučil řadu úsporných opatření a fíglů, jak šetřit

Kdo je to EKIS poradce?
EKIS poradci spadají pod Energetická konzultační a informační střediska. Poskytují bezplatné poradenství pro zájemce tzv. „z ulice“. EKIS jsou financované Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Sami zakladatelé Refsite jsou energetičtí poradci EKIS a vědí, na co se lidé nejvíce ptají. AI rádce byl ze začátku velmi hloupý. Právě EKIS poradci umělou inteligenci trénovali a dávali zpětnou vazbu, zda odpovídá dobře či špatně. Každým dotazem se tedy AI rádce učil a je chytřejší a chytřejší.

AI rádce také radí bezplatně. Je to takový první virtuální EKIS poradce. Je však důležité zdůraznit, že samotného odborníka zatím nenahradí. Může dobře posloužit k rychlému “nachytření se”, ale finální konzultace by měla vždy proběhnout s opravdovým živým člověkem – EKIS poradcem. AI rádce dá proto vždy odkaz na střediska EKIS ve vašem okolí.

zdroj: Refsite.info

Proč odpovídá EkoBio týpek s hantecem?
Tváří a „maskotem“ portálu Refsite je bezejmenný vynálezce, kterému říkáme EkoBio týpek. Je to takový lidový kutil, který má svůj YouTube kanál a lidé ho milují. AI rádce mluví tedy lidově s vtipem, ale je vždy technicky věcný a korektní. Případná vtipnost lze vypnout. Pak mluví slušně, vyká a je zdvořilý.

Jaké jsou další plány s AI rádcem?
Už nyní toho AI rádce umí celkem dost. Sledujeme, co návštěvníky nejvíce zajímá, a to pak umělou inteligenci doučíme. Návštěvníky nejvíce zajímají dotace a možnosti financování úsporných opatření, firemní instalace FVE do a nad 50 kWp a výběr vhodné firmy. Řada dotazů je také na nový stavební zákon a povolovací procesy.

Návštěvníci se také zajímají o investiční náročnost úsporných opatření, jinými slovy „kolik co stojí“ a jaký je poměr cena/výkon resp. kvalita. Zde vidíme velký potenciál do budoucna, co je třeba AI rádce dotrénovat.

Související článek

Fotovoltaiku dnes pořídíte levněji a rychleji

Fotovoltaiku si můžete objednat i od velkých dodavatelů elektřiny, jako například od společnosti E.ON. Podle Ondřeje Hájka, vedoucího oddělení zákaznických řešení pro domácnosti společnosti E.ON ...