Chcete balkonovou fotovoltaiku? Připravte se na byrokratický maraton

Lze v České republice zprovoznit balkonovou fotovoltaiku? Zkušenosti jednoho zájemce o ni jsou velmi neveselé. S balkonovou fotovoltaikou si distributoři neumějí (anebo nechtějí) poradit a jednání s nimi připomíná Kocourkov.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Pan Roman Lanča si chtěl pořídit balkonovou fotovoltaiku, díky které by mohl pokrýt část své spotřeby elektřiny. Bohužel se jako mnoho jiných zájemců o tuto výrobu elektřiny setkal s naprostým nepochopením a nezájmem. O možnost umístění fotovoltaických panelů na balkon bojoval od listopadu roku 2022 do února dalšího roku. Za tuto dobu seznal, že distributoři nemají zájem o vyřešení tohoto problému a žadatel o připojení této fotovoltaiky se dostane do kolotoče vzájemného se odkazování z jednoho oddělení na druhé. Řešení je bohužel stále v nedohlednu. V rozhovoru pan Lanča popisuje své zkušenosti, když se na distributora obrátil s reálným dotazem.                                                                                                                   

Kdy jste začal uvažovat o balkonové fotovoltaice a proč?

O solární panely, s ohledem na možné využití pro dotování spotřeby v domácnosti, se zajímám již 15 let. Tenkrát to bylo na úrovni spojování jednotlivých článků o celkovém výsledném napětí 15V a výkonu 10W a zkoumání, co se s tím dá napájet. S poklesem cen solárních panelů před dvěma lety jsem měl již jasnou představu. Instalace 1 – 2 solárních panelů o celkovém výkonu do 800 Wp a případné přebytky ukládat do „virtuální baterie“.

Jaký je dnes zákonný rámec, ve kterém by se měla balkonová fotovoltaika instalovat?

V současné době nejsou instalace balkonových fotovoltaik povolovány. Respektive Energetický zákon s nimi nepočítá. A distributoři ve svých připojovacích podmínkách také ne. Vysvětlují to přetoky do distribuční sítě, které by nebylo možno regulovat.

S jakým dotazem jste oslovil distributora? Jaká byla reakce distributora?

Zavolal jsem na informační linku ČEZ prodej. Má otázka byla, zda si mohu na zábradlí balkonu namontovat solární panel, vyrobenou energii využívat v daném odběrovém místě a případné přebytky posílat formou přetoků do distribuční sítě a jestli vůbec na daném odběrovém místě lze instalaci realizovat. A zajímalo mne také, jaké jsou technické požadavky. Paní mi sdělila, že není na tyto otázky školena, mám napsat na jejich technické oddělení. Tam mi sdělili, že mi odpoví na infolince ČEZ distribuce. Na infolince ČEZ distribuce mi sdělili, že na tyto otázky nejsou školeni. Mám napsat dotaz mailem. Tak jsem napsal. Odpověděli: Podmínky k připojení jsou na našich stránkách.

Jakým způsobem jste si chtěl fotovoltaiku instalovat? Lze oslovit na tuto instalaci nějakou firmu?

Instalaci jsem chtěl provést svépomocí. Při dotazech u firem, jakmile zjistily rozsah, jsem nepochodil. Standardně na tyto výkony nemají mikroměniče. A nelze na to čerpat dotaci z veřejných financí.

Jak pokračovalo vyjednávání s distributorem?

Distributor za prvé nebyl schopen napsat, jestli je v dané lokalitě dostatečná kapacita sítě. Za další jakékoli vyjádření podmiňoval podáním žádosti o připojení výrobny.

V jakém stavu je nyní instalace vaší balkonové fotovoltaiky?

Instalace balkonové fotovoltaiky nebyla provedena.                                     

Související článek

Změny v připojování fotovoltaik u ČEZ Distribuce

Od 3. června 2024 mění ČEZ způsob vyřizování žádostí o připojení výroben elektřiny (např. u fotovoltaik) k distribuční soustavě na hladině vysokého napětí od 100 ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz