Fotovoltaika pomáhá i na rybářství. V Chlumci nad Cidlinou chtějí elektřinu také sdílet

V Rybářství v Chlumci nad Cidlinou se rozhodli postavit novou firemní prodejnu, což byla příležitost pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Elektrárna o výkonu 25 kWp s bateriovým úložištěm přinese společnosti významné úspory na provozních nákladech a umožní sdílení elektřiny mezi více odběrnými místy.
V Rybářství v Chlumci nad Cidlinou | zdroj: Energosol

Společnost Rybářství Chlumec nad Cidlinou patří mezi přední producenty sladkovodních ryb v České republice. Rybářství hospodaří na úctyhodných 235 rybnících o celkové výměře cca 1 700 ha a s produkcí cca 1 200 tun ryb ročně. Společnost se rozhodla pro instalaci fotovoltaické elektrárny od firmy Energosol s.r.o. v návaznosti na výstavbu nové prodejny ryb na sádkách v Březině. „Naše výrobky dodáváme do většiny supermarketů v ČR a chtěli jsme našim zákazníkům nabídnout možnost koupit rybu přímo od producenta, proto jsme se rozhodli pro stavbu prodejny. Součástí je i velká chladící a mrazící místnost. To samozřejmě klade zvýšené nároky na spotřebu elektrické energie,“ vysvětluje Ing. Petr Chmelický, vedoucí výrobního střediska v Březině.

Sdílení mezi více odběrnými místy

Fotovoltaická elektrárna výkonem 25 kWp a bateriovým úložištěm o kapacitě 34,8 kWh přinese Rybářství Chlumec nad Cidlinou významné úspory na provozních nákladech. Systém využívá špičkové komponenty od DZ Dražice Solar. „Vzhledem k výkyvům cen elektřiny jsme rádi, že se nám podařilo výsledný projekt dotáhnout do konce a výrobou vlastní elektřiny podstatně snížit provozní výdaje celého střediska. Zároveň čekáme na možnost sdílení elektřiny mezi více odběrnými místy, kdy vyrobenou elektřinu použijeme např. na provoz aerátorů v letním období na rybnících, provoz nakladačů na sádkách při nakládkách ryb apod. Většinu vyrobené elektřiny si spotřebujeme sami“, dodává Ing. Chmelický.

Elektrárnu chtěli v rozumném čase

Realizace projektu byla svěřena společnosti Energosol s.r.o. „K firmě Energosol jsme se dostali na základě doporučení. Vzhledem k tomu, že na trhu působí celá řada firem zabývajících se instalací solárních panelů, nebyla pro nás hlavním kritériem cena samotná, ale především schopnost dostát závazkům a nainstalovat solární elektrárnu v rozumném časovém horizontu. Dalším plusem je využití komponentů DZ Dražice Solar,“ vysvětluje. Pro zájemce o fotovoltaiku má Ing. Chmelický následující doporučení: „Ne vždy je cena na prvním místě. Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení, které pracuje s elektrickým proudem, tak pár ušetřených tisícikorun dle mého názoru nehraje roli. Na prvním místě by měla být kvalita komponentů, erudovanost techniků a celková správnost zapojení, a to dle mého mínění firma Energosol s.r.o. splňuje.“

Související článek

Francie chce omezit dominanci čínských výrobců solárních panelů

Francouzská vláda poskytne dotace na podporu instalace solárních panelů domácí výroby. Chce tak omezit dominanci čínských výrobců těchto zařízení. Řekl to podle agentury Bloomberg francouzský ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz