Fotovoltaika pro ohřev vody, k tepelnému čerpadlu nebo v kombinaci s baterií. Jaké jsou plusy a mínusy

Zákazník si může vybrat ze tří základních variant podle způsobu využití v rodinném domě. Přehledně jsou shrnuty výhody a nevýhody fotovoltaiky pro ohřev vody, k tepelnému čerpadlu nebo v kombinaci s baterií.
Fotovoltaika pro ohřev vody, s tepelným čerpadlem nebo v kombinaci s baterií | Zdroj: Getty Images

Pokud klient zvažuje pořízení fotovoltaiky výhradně pro ohřev vody, jde o nejlevnější variantu s nejrychlejší návratností a vysokým využitím systému. „Denní spotřeba elektrické energie v domácnostech může značně kolísat, zatímco spotřeba teplé vody je stabilní a víceméně závislá pouze na počtu osob v domácnosti. To znamená, že i potřeba energie na každodenní ohřev vody zůstává konzistentní. FV systém pro ohřev vody lze proto navrhnout tak, aby byl většinu času efektivně využitý, což urychluje jeho návratnost,“ uvedl Ondřej Vrla ze společnosti Unites Systems.

Domácí FV systémy se obvykle bez akumulace neobejdou, protože největší množství energie vyrábějí právě tehdy, kdy je spotřeba v domácnosti nejnižší – přes den v pracovní dny. Nejvyšší spotřeba naopak nastává večer, kdy je třeba přebytečnou energii naakumulovat pro pozdější využití. „Ohřev vody je efektivní alternativou k elektrochemickým článkům, jako jsou lithiové baterie. Například 200litrový bojler s kapacitou cca 10,5 kWh stojí jen několik tisíc korun. Teplou vodu navíc potřebuje každý denně. Na rozdíl od baterií, kde při nabíjení i vybíjení vznikají ztráty v podobě tepla (zahřívá se měnič i baterie), při ohřevu vody se všechna energie uloží přímo do vody. Baterie také vyžadují specifické rozpětí nabití, zatímco bojler žádné podobné omezení nemá,“ sdělil.

Systém pro FV ohřev vody slouží pouze k ohřevu vody, zatímco energii uloženou v bateriích lze využít pro širší škálu spotřebičů. „Na druhou stranu, teplou vodu potřebujeme všichni každý den a pro její ohřev je vždy nutné určité množství energie. Otázkou tedy zůstává, zda je jednoúčelovost skutečně nevýhodou,“ doplnil. Tato instalace navíc nevyžaduje povolení pro připojení k distribuční síti.

Fotovoltaika k tepelnému čerpadlu

Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem může být vhodným řešením pro ty, kdo plánují výměnu zdroje tepla nebo začali s výstavbou rodinného domu a hledají komfortnější alternativu k tradičním palivům. Dlouhodobé úspory v rámci návratnosti investice se však odvíjí od technického stavu domu, pořizovací ceny, kvality návrhu a budoucí ceny energií.

„Na trhu najdeme splitové a monoblokové systémy. Splitové tepelné čerpadlo má část svého pracovního okruhu venku a část uvnitř domu. A obě části musí být proto propojeny potrubím s chladivem. Splitové systémy tak umožňují umístění citlivých součástek uvnitř domu. Monoblok má vše ve venkovní jednotce a teplo do domu vede potrubím s vodou. Riziko zamrznutí vody v zimě, pokud by čerpadlo nepracovalo, vyřeší instalační firma v závislosti na monobloku. Ventilátor tepelného čerpadla vydává hluk. Hluk se týká jak splitového, tak monoblokového systému. Základní údaj pro porovnání vydávaného hluku je na energetickém štítku tepelného čerpadla v decibelech,“ informoval ČEZ, který apeluje na klienty v rozhodování o umístění čerpadla.

Tepelné čerpadlo spotřebovává vyrobenou energii z fotovoltaiky, a tak snižuje náklady na přípravu teplé vody nebo na vytápění v jarních a podzimních měsících. V létě lze touto kombinací ušetřit náklady na chlazení, ale i vytápění např. bazénů, naopak v zimě je třeba počítat s tím, že fotovoltaika vyrábí nejméně energie, kdy je spotřeba tepelného čerpadla nejvyšší, proto je v tomto období doplněné pomocným zdrojem tepla, nejčastěji elektrokotlem. Ten v případě potřeby výkon čerpadla doplní. V optimálním případě je v provozu jen nepatrnou část roku. Naprostou většinu tepla, obvykle více jak 90 procent, dodá tepelné čerpadlo.

„Efektivní snížení nákladů tepelným čerpadlem je zapříčiněno díky vysokému topnému faktoru. Jde o poměr tepla, které nám čerpadlo dalo, ku spotřebě energie na jeho pohon. U tepelného čerpadla s okamžitým výkonem 12 kW a elektrickým příkonem 3 kW vychází topný faktor na číslo 4. Tedy z jednoho dodaného kW elektřiny, dostaneme 4 kW tepla,“ vysvětlil ČEZ.

V kombinaci s baterií

Kombinace FVE s bateriovým úložištěm umožňuje zákazníkovi částečnou energetickou nezávislost, protože energii ze slunce lze využívat také v noci, a navíc mít elektřinu k dispozici při výpadku sítě.

Při správném nastavení systému lze být od jara do podzimu téměř stoprocentně soběstační, to však obnáší vyšší investici. Ale spíše než cena by ve výběru měla rozhodnout životnost baterie v cyklech a dosažení co nejvyššího procenta využité kapacity. Životnost lithiové baterie se podle odborníků pohybuje v rozmezí 15 až 20 let, u olověné 10 let. Pro všechny varianty platí od 20. února nové dotační podmínky z programů NZÚ Light a Oprav dům po babičce.

Zdroje: Unites Systems, ČEZ Akademy

Související článek

Dnes se otevírá Nová zelená úsporám. Podporuje zateplení a chytrou výrobu elektřiny

Od čtvrtka 20. února od 10:00 je opět možné podávat žádosti do dotačního programu Nová zelená úsporám, který byl dočasně pozastaven po vyčerpání alokovaných finančních ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.