Solarni magazin nové logo

Instalujete fotovoltaiku? Vyhněte se této zásadní chybě při umístění technologie

Chcete-li zajistit dlouhou životnost a efektivní fungování vašeho fotovoltaického systému, je klíčové správně vybrat nejen kvalitní komponenty, ale také umístění technologie, jako jsou střídače a především baterie.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Podle dispozice domu a síťových rozvodů

Fotovoltaický systém je připojený k několika sítím. Nejde o instalaci ostrovní, takže je třeba dbát celkové dispozice domu. Zejména pokud se fotovoltaický systém instaluje do staršího rekonstruovaného domu, s jehož dispozicí „nelze hnout“, pak je vyhledání takového místa poměrně obtížné a vždy jsou třeba ještě další stavební úpravy. Málokdo má ve všech dostupných místech všechny síťové rozvody, proto je třeba zvážit to, nakolik bude složité tyto rozvody k systému dovést. Pro umístění baterie platí pravidlo, že by se neměla nacházet příliš daleko od fotovoltaických panelů. Čím dále se budou nacházet, tím větší ztráty vyrobené elektřiny hrozí. Důležitým hlediskem nejvhodnějšího umístění pro instalaci domácí fotovoltaiky je také dostupnost kabelového připojení k internetu, protože střídač potřebuje silný signál, aby poskytoval konzistentní datový tok. Baterie by měla být umístěna v prostředí, kde se zachovávají stabilní teplotní podmínky. Vzhledem k tomu, že v Česku v zimě běžně mrzne a teploty jsou dlouhodobě nízké, není výhodné její umístění venku, byť pod krytým přístřeškem: „Ideální je umístit baterie do prostředí s konstantní teplotou mezi 15 °C a 35 °C. To znamená vyhýbat se mrazu, prachu a vlhkosti. Většina střídačů může být umístěna i venku, ovšem měly by být chráněny před slunečním zářením, a to především z důvodu přehřívání,“ uvádí instalační společnost Sunconstruct. Vzdálenost mezi měničem a baterií by měla být v rozmezí 30 až 250 cm.

Technická místnost, suchá půda nebo garáž

Pokud v domě disponujete technickou místností, pak jde o ideální místo pro umístění technologie. Právě zde jsou zajištěny stabilní podmínky a snadný přístup pro údržbu. Zvolíte-li pro umístění baterie sklep, pak se ujistěte, že je suchý a bez rizika zatékání vody. Vhodné místo pro baterii může být také garáž. Garáže jsou dobře izolovány před faktory jako je teplo, vlhkost a prach. Další možností je umístit baterii a celý systém na zateplenou a izolovanou půdu. Pro baterii byste měli zajistit dostatek prostoru: „Množství potřebného prostoru závisí na kapacitě a modelu zařízení. Například pro střídač Solax se dvěma bateriemi o výkonu 5,8 kWh a rozvaděčem počítejte s potřebnou plochou na stěně cca 1,5 x 1,5 metru,“ upozorňuje instalační společnost Sunconstruct.

Bezpečnost umístění především

Baterie se při nabíjení a vybíjení zahřívá, proto by měla být umístěna tam, kde je dostatečné proudění vzduchu. V blízkosti baterie, ale ani dalších součástí fotovoltaického systému, by se neměly nacházet žádné snadno vznítitelné materiály. Zároveň by zde nemělo být vlhko a zatékat sem. I v České republice je již zaznamenáno poměrně dost případů, kdy baterie kvůli přehřívání vybuchla a následně způsobila požár celého domu. Baterie mohou být umístěné buď na zeď nebo na zem. Toto umístění nemá vliv na jejich výkonnost.

Související článek

GreenBuddies dokončili elektrárnu, která se natáčí podle slunce. Vyrobí o čtvrtinu více elektřiny

Pokud chceme elektřinu bez emisí, bez velkých solárních parků, je naše budoucnost nemyslitelná, střešní instalace nestačí. Aleš Spáčil, spolumajitel instalační společnosti GreenBuddies, ale v rozhovoru ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz