Solarni magazin nové logo

Jaké jsou změny v podpoře fotovoltaiky v dotaci Nová zelená úsporám?

Dotace Nová zelená úsporám nabízí podporu pro pořízení fotovoltaik. Od půlky února bude platit několik změn, které se týkají vyšší podpory pro pořízení fotovoltaiky s dalším úsporným opatřením.
Ilustrační foto | zdroj: Welcomia

Změny v Nové zelené úsporám od 15. února

Změny v programu Nová zelená úsporám se týkají podpory fotovoltaiky a platit budou od 15. února 2024. Ministerstvo chce motivovat zájemce o dotaci k tomu, aby pouze neinstalovali fotovoltaiku a vyráběli elektřinu, ale aby zároveň i energie šetřili, díky zateplení a instalací tepelného čerpadla. Dotace bude činit až 200 000 korun za instalaci fotovoltaiky v kombinaci se zateplením se započtením bonusů ve výši 40 000 korun. Až 160 000 korun získá zájemce za instalaci fotovoltaiky bez zateplení. Mění se také jednotková výše dotace na fotovoltaiku, základní podpora podpora činí 35 000 korun nebo 60 000 korun s využitím tepelného čerpadla. Za 1 kWp instalovaného výkonu obdrží zájemce 8 000 korun, za 1 kWh elektrického akumulačního systému 8 000 korun. Na tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku lze čerpat dotaci až 125 000 korun. Maximální rezervovaný výkon pro připojení do sítě se omezuje na 50 % maximálního výkonu fotovoltaiky. Nově lze získat bonus za FVE, která zajistí ohřev vody, ve výši 10 000 korun.

Nová zelená úsporám pro rodinné domy

Základní dotační titul programu Nová zelená úsporám Standard je populární, neboť pro čerpání nestanovuje žádné speciální podmínky, na rozdíl od dotace Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce, které specifikují okruh žadatelů například tím, že pobírají sociální dávku nebo že budou nemovitost ještě dále obývat. O tuto dotaci může žádat kdokoliv, kdo se pustí do úsporných opatření v souladu s nastavením dotace. V dobíhající výzvě, která odstartovala 26. září 2023, bylo podáno více než 27 tisíc žádostí. Největšímu zájmu se dlouhodobě těší podpora fotovoltaiky. O dotaci na instalaci domácí fotovoltaické elektrárny si požádalo 66 % žadatelů (18 tisíc žádostí). „Nová zelená úsporám je a bude podporou energetických úspor domácností,“ připomíná ministr životního prostředí Petr Hladík. „Program jsme proto upravili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných domů především ke komplexním renovacím. Ty jim přinesou významné úspory, zvýší komfort bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií a emisí skleníkových plynů na celorepublikové úrovni,“ uzavírá. Dotace Nová zelená úsporám se nevyplácí zálohově, ale až poté, co jsou úsporná opatření provedena. Žádost se podává online prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR.

Související článek

Jak na fotovoltaiku chytře? Spot od Bidli řídí spotřebu, nákup elektřiny i nabíjení baterky

Spotové ceny se do budoucna ukazují jako klíčové, a to jak u nákupu elektřiny domácností, tak výkupu výroby domácí fotovoltaiky. Se spotem je však třeba ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz