Komunitní energetika dostává jasnější obrysy. Brzdí ji ale chybějící legislativa

Solární magazín uspořádal ve čtvrtek 7.6. 2023 online webinář věnovaný komunitní a komunální energetice za účasti pěti odborníků z dané oblasti. Vedle přednášek k různým aspektům zavádění komunitní a komunální energetiky měli účastníci možnost klást přednášejícím dotazy. Malou část z nich jsme převedli do psané podoby.
Technickou část webináře zajišťovala Akademie České tiskové kanceláře | Foto: Solární magazín

Webinář – komunitní a komunální energetika a úspory v obcích.

7. 6. 2023 doba trvání 2 hodiny – ukázka otázek a odpovědí

Jan Varga (Moderátor)

„Dobrý den. Kde je největší problém v zavádění komunitní energetiky? Bavorsko je nám členěním velmi podobné. A tam to funguje.“

Patrícia Čekanová (prezidentka Asociace komunitní energetiky)

„Je to hlavně v nastavení legislativního rámce. Až bude legislativa, potom můžeme začít postupně zakládat energetické komunity, aby fungovaly. Založit se sice dají i dnes, ale sdílet energii mezi jednotlivými budovami možné není.“

Jan Varga (Moderátor)

„Další dotaz, je někde ke zjištění, které obce již fotovoltaické elektrárny využívají? Kvůli sdílení know how, abychom neopakovali případně chyby.“

Martin Ander (specialista Svazu moderní energetiky v oblasti komunálních projektů)

„Myslím si, že těch měst a obcí v dnešní době jsou skutečně stovky. Nevím, jestli existuje nějaký jako registr všech obcí, které mají fotovoltaiku, ale když vezmeme nějaké větší město, tak tam už nějaké projekty jsou.“

Daniel Ullmann (konzultant a obecní energetik)

„Teď budu hovořit o těch menších obcích, do 3000 obyvatel. Je pár obcí, kde to už mají nainstalováno, ale v současné době je výrazně víc obcí, který to plánují. Co se týče sdílení zkušeností, určitě bych sledoval fóra na internetu. Je to důležité a vše je volně dostupné.“

Jan Varga (Moderátor)

„Kde se můžeme obracet tedy na ty zkušené projektanty a odborníky? Energetickou koncepci už zpracováváme. Děkuji. Blokša, starosta obce Pržno.“

Martin Medvěd (projektant energetických celků)

„Tu obec čeká patrně vypsaní nějakého veřejného výběrového řízení. Takže to je asi odpověď, vypíšou výběrové řízení a ti projektanti, kteří budou dostupní v daném místě a čase, tak se asi do toho tendru přihlásí pro tu realizaci, a pokud bude zpracována samozřejmě energetická koncepce, tak to je pro nás, jako třeba projektanty, to zásadní.“

Daniel Ullmann (konzultant a obecní energetik)

„Budu apelovat na to, aby byla ta místní energetická koncepce zpracovaná. Dobře, tak jak říkal pan Medvěd, ať to řešení není jen na obecních objektech, ale komplexně včetně rezidenčních a podnikatelských objektů.“

Jan Varga (Moderátor)

„Starosta menší obce nám napsal: Budeme si umět napsat žádost o dotaci sami nebo musíme využívat dotační agentury?“

Jiří Eschner (vedoucí oddělení veřejné energetiky ze SFŽP)

„Doporučoval bych agentury. Dotace jsou administrovány ve dvou systémech. Operační program životního prostředí jede v jednom systému, modernizační fond v druhém systému. Je to intuitivní, ale je s tím práce a stojí to hodně času.“

Jan Varga (Moderátor)

„Slyšel jsem od některých starostů, že energetický audit je k ničemu, jaká je jejich kvalita?“

Daniel Ullmann (konzultant a obecní energetik)

„Pokud máte v obci či městě spotřebu větší než 500 MWh, (jestli se nepletu) a bavíme se o všech energiích, to znamená teplo, elektřina, plyn, a dokonce do toho spadá i vozový park, je audit povinný ze zákona. Takže jestli je dobrý nebo není, to zase bych se nebál, protože je to legislativně ukotvená záležitost, co má správný energetický audit splňovat.“

Jan Varga (Moderátor)

„Teď pravděpodobně další zástupce obce: Nám to přijde strašně komplikované dohadovat se s někým dalším. Tahounem komunitní energie by neměly být obce, ale firmy. Mají na to aparáty“.

Martin Medvěd (projektant energetických celků)

„Moje zkušenosti projektanta říkají, že obec potřebuje lídra. Ten lídr je buďto starosta, zastupitel, podnikatel, občan, a když se toho chytne, tak ta obec má velkou šanci, že se spojí do nějakého komunitního řešení. Pokud toho lídra v té obci nemáme, tak na rovinu jako projektant vám řeknu, že to skončí prostě špatně. To je praxe.“

Pustit si ukázku webináře můžete zde.

Související článek

Rozhodnutí o konkurzu zadlužené Maliny platí, soud zamítl odvolání

Rozhodnutí o konkurzu zadluženého Energetického Holdingu Malina platí. Vrchní soud v Praze v minulých dnech zamítl odvolání věřitelského výboru. Vyplývá to z dokumentu, který soud ...