Solarni magazin nové logo

Které fotovoltaické panely jsou nejlepší?

Fotovoltaické panely mají životnost přes 25 let, proto by si domácnosti a firmy měly pečlivě vybrat typ panelu. Na trhu jsou dispozici tři, které se liší cenou, výkonem, vzhledem a výrobním postupem.
Jeden panel stojí od čtyř do osmi tisíc korun | zdroj: Pexels

Fotovoltaické panely v různém cenovém rozmezí

Mezi nejdražší patří monokrystalické panely, které procházejí složitějším výrobním procesem. Polykrystalické panely představují zlatou střední cestu, jelikož je jejich výroba o něco snazší. Posledním typem a zároveň nejlevnější variantou jsou tenkovrstvé (amorfní) panely.

Polykrystalické panely se vyrábějí z úlomků křemíku, monokrystalické panely z jednoho krystalu křemíku a tenkovrstvé panely ze sloučenin křemíku rozložených ve vodíkové atmosféře. V Česku se nejčastěji montují na střechy domů právě polykrystalické panely.

Jaké FVE panely mají nejvyšší energetickou účinnost?

Pokud jde o energetickou účinnost, výkonnější jsou krystalické panely, které dosahují účinnosti až přes 20 %. Naopak amorfní panely mají účinnost jen 11 %. Je třeba si také uvědomit, že výkon tenkovrstvých panelů je závislý na jejich rozměrech. Při výběru typu panelů je důležité zohlednit požadované výsledky a vlastnosti nemovitosti.

Nyní přichází na scénu nový materiál, tzv. perovskit, který by v budoucnu mohl zvýšit účinnost FVE panelů až na 40 %. Objev učinil tým na Státní univerzitě v Severní Karolíně. Web idnes.cz zveřejnil vyjádření profesora Arama Amassiana: „Tento objev otevřel cestu k řadě nových technologií, jako jsou flexibilní a lehké solární články, nebo vrstvené solární články, tzv. tandemy, které mohou být mnohem účinnější než technologie sběru slunečního záření, jež se dnes používají v tzv. solárních farmách.“

Na trhu se také objeví křemíkové panely s účinnosti vyšší než 26 %, které se začnou vyrábět v Evropě do roku 2025. „Plánovaná pilotní linka na výrobu fotovoltaických modulů zvýší současnou celkovou kapacitu výroby fotovoltaických článků v Evropě o 30 %,“ publikoval web sciencemag.cz vyjádření Martina Ledinského z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Kolik stojí jeden FVE panel?

Cena jednoho panelu se pohybuje přibližně od 4 000 do 8 000 Kč a jeho životnost je až 30 let.

Zdroj: www.energosolar.cz, www.idnes.cz, www.sciencemag.cz

Související článek

Jak se vyhnout předčasné demontáži fotovoltaiky?

Fotovoltaika by měla vydržet nejméně 25 let, což je doba, na kterou je na ni poskytována záruka. Množí se ale případy, kdy byla instalace špatně ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz