Německo končí s dotacemi pro elektromobily. Česko je naopak na začátku

Německo překvapivě ukončilo dotační program pro elektromobily ke konci minulého roku. Z jakého důvodu německá vláda přistoupila k tomuto kroku? A jaká je budoucnost dotací na elektromobilitu v Česku?
Německo ukončilo dotační program pro elektromobily ke konci roku 2023 | zdroj: Unsplash

Konec dotačního programu, který fungoval od roku 2016

Německo zastavilo dotační program pro elektrická vozidla poté, co vyplatilo asi 10 miliard eur od roku 2016 na podporu elektromobility. Německá vláda zrušila podporu na elektromobily po přijetí revidovaného rozpočtu na rok 2024. To má za důsledek zpomalení Německa na cestě za „zelenou budoucností“. Ústavní soud nařídil omezení státního rozpočtu o 60 miliard eur oproti původnímu návrhu, což vedlo k ukončení dotací na elektromobily. Původně byly v plánu do konce roku 2024. Znamená to, že se stávající žádosti zpracují, ale nepřijmou se nové. Tato změna vyvolala v Německu vlnu nevole.

Jaké to má důsledky pro německý automobilový průmysl?

Oslabený automobilový průmysl utrpěl další ránu. Analytik Ferdinand Dudenhöffer z Centra pro automobilový výzkum varoval, že rozhodnutí může mít drastické důsledky a silně poškodit konkurenceschopnost německých výrobců automobilů. Podle deníku Handelsblatt by se mohly narušit plány, ve kterých se Německo zavázalo uvést do roku 2030 do provozu 15 milionů elektromobilů. Německé ministerstvo hospodářství již vyplatilo přibližně 10 miliard eur na nákup 2,1 milionu elektrických vozů. Německý automobilový průmysl čelí výraznému oslabení způsobenému globální ekonomikou a nízkou poptávkou. Navíc se potýká s konkurencí z Číny, která rozšiřuje automobilový průmysl. To představuje pro Německo další výzvu.

Podpora elektromobilů v Česku? Pouze pro podnikatelské subjekty

V Česku dotační programy na elektromobily teprve začínají. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo finanční příspěvek ve výši 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility pro podnikatelské subjekty. Tento krok je součástí Národního plánu obnovy, který má podporovat nákup elektromobilů a výstavbu dobíjecích stanic.

Žádosti je možné podat do konce září 2025

Podle vyjádření MPO bude finanční podpora poskytována formou bankovní záruky a finančního příspěvku prostřednictvím Národní rozvojové banky. Od 1. ledna 2024 do 30. září 2025 mohou podnikatelé podávat žádosti. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela k podpoře uvedl: „Automobilový průmysl je páteří naší ekonomiky. Udržet tempo s rozvojem elektromobility je proto jedním z důležitých úkolů pro české hospodářství. Proto jsme připravili ve spolupráci s NRB výzvu jak na podporu nákupu elektromobilů v hodnotě 1,65 miliardy korun, tak pořízení a výstavbu dobíjecích stanic za 300 milionů korun.“

Výše finanční podpory na elektromobilitu

Konkrétní podpora se vztahuje na osobní a nákladní automobily na elektrický a vodíkový pohon a výstavbu dobíjecích stanic. Finanční příspěvek má následující parametry:

  • Osobní automobily: až 200 000 Kč
  • Nákladní nebo vodíkové vozy: až 300 000 Kč
  • Pořízení dobíjecích stanic: od 50 000 do 150 000 Kč

Podmínkou pro čerpání prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost EU na podporu elektromobility je pořízení alespoň 4 555 elektro vozidel. Znamená to, že MPO poskytne podnikatelům finanční prostředky, které EU proplatí po splnění podmínek. Marian Pecha, vrchní ředitel sekce fondů EU, ujišťuje veřejnost: „Podání žádostí bude snadné, stejně tak jsme nastavili poměrně benevolentní podmínky pro žadatele. Proto očekáváme, že se celá podpora beze zbytku vyčerpá.“

Otázkou zůstává, zda bude finanční podpora dostupná v budoucnu i pro nepodnikatelské subjekty a domácnosti. Vzhledem k tomu, že Česko podepsalo Zelenou dohodu pro Evropu, můžeme očekávat časem nové dotace pro nákup elektromobilů.

zdroje:

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/germany-end-e-vehicle-subsidy-programme-2023-12-16/

https://www.voanews.com/a/plan-to-end-e-vehicle-subsidies-sparks-anger-in-germany-/7401578.html

https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/mpo-pripravilo-vyzvu-na-podporu-elektromobility–pro-podnikatele-je-pripraveno-1-95-miliardy-korun–278466/

Související článek

Tesla upustila od projektu levného elektromobilu, akcie firmy oslabují

Americká automobilka Tesla upustila od projektu levného elektromobilu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. Investoři počítali s tím, že vůz ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz