Nepodceňujte pneumatiky: 5 faktorů, které ovlivňují dojezd elektromobilu

Pneumatiky mohou mít výrazný dopad na dojezd elektromobilu, zejména jejich design, typ a šířka. Otázkou je, zda pořídit větší a širší pneumatiky nebo spíše menší a užší. O kolik mohou pneumatiky prodloužit dojezd?
Pneumatiky ovlivňují dojezd elektromobilu, zejména valivý odpor | zdroj: Pexels

Jak ovlivňují pneumatiky dojezd EV?

Dojezd elektromobilu ovlivňuje hned několik faktorů: kromě kapacity baterie a stylu jízdy jsou to také pneumatiky. Řidiči jejich výběr často podceňují. Přitom pneumatiky hrají důležitou roli v bezpečnosti, ovladatelnosti a spotřebě energie, ať už řídíte elektromobil (EV) nebo vozidlo se spalovacím motorem.

Na co se zaměřit při výběru pneumatik na elektromobil?

Při nákupu pneumatik pro elektrický vůz byste se měli zaměřit zejména na valivý odpor a přilnavost. Jaké další faktory mohou prodloužit dojezd elektromobilu?

1. Velikost kol: Čím menší, tím lepší

Jako první byste se měli zaměřit na velikost kol. Někteří řidiči preferují automobily s velkými koly, ale je třeba si uvědomit, že větší kola zkracují dojezd a menší kola ho naopak prodlužují.

2. Typ pneumatiky: Podle ročního období

Elektromobil opatřete pneumatikami pro dané roční období. Letní pneumatiky zaručují vynikající přilnavost na suchých silnicích, zatímco zimní pneumatiky nabízejí lepší trakci na sněhu a ledu.

3. Šířka pneumatiky: Podstatná pro valivý odpor

Širší pneumatiky mají sice větší kontakt s vozovkou, což zlepšuje přilnavost, ale také zvyšují valivý odpor. Volba šířky pneumatik závisí na hmotnosti vozidla, aerodynamice a výkonu. Pro elektromobily se obvykle doporučují širší pneumatiky (pro lepší ovladatelnost a trakci), i když mohou zkrátit dojezd.

4. Valivý odpor pneumatik: Výrazně delší dojezd

Při jízdě se pneumatiky „valí“ po vozovce a vytváří valivý odpor. Nižší valivý odpor znamená nižší spotřebu energie. Z toho důvodu byste měli opatřit EV pneumatikami s nízkým valivým odporem. Elektromobily přenášejí značnou část energie na kola s minimálními ztrátami, a valivý odpor se tak stává faktorem, který ovlivňuje efektivitu elektromobilu. Někteří výrobci uvádějí, že navýšení valivého odporu o 30 % může zvýšit spotřebu energie o 3 až 5 %.

Ve videu na kanálu Engineering Explained provedl Jason Fenske zajímavý výpočet. Zjistil, že pneumatiky s nízkým valivým odporem dokáží ušetřit až 53 mil (přibližně 85 km) na vzdálenost 200 mil (322 km) ve srovnání s pneumatikami s nejvyšším valivým odporem.

5. Tlak v pneumatikách: Pro lepší přilnavost

Nepodceňujte pravidelnou kontrolu a údržbu pneumatik. Podhuštěné pneumatiky zvyšují valivý odpor, což snižuje účinnost a zkracuje dojezd. Naopak přehuštěné pneumatiky snižují přilnavost a zhoršují komfort během jízdy. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách a stav opotřebení, které může ohrozit vaši bezpečnost na silnici. Pokud neznáte doporučenou hodnotu tlaku v pneumatikách pro váš elektrovůz, najdete ji na štítku na víčku nádrže nebo na sloupku dveří řidiče.

S poklesem tlaku v pneumatikách dochází k nárůstu valivého odporu. Výrobci uvádějí, že při snížení tlaku o 0,3 baru stoupá valivý odpor o 6 % a při ztrátě 1 baru je to dokonce o 30 %. Na valivý odpor má vliv také hloubka dezénu pneumatik. Podle jedné teorie stoupá o 30 % při opotřebení z původních 8 mm na 3 mm.

Na elektromobil pouze speciální pneumatiky na EV

Elektromobil vždy opatřete speciálními pneumatikami pro elektrické vozy. Výrobci těchto pneumatik zohledňují vyšší váhu vozu, která vytváří tlak na pneumatiky, zejména při zrychlování a brzdění. Navíc tyto pneumatiky disponují speciálním dezénem a vyrábí se z materiálů pro minimalizaci hluku pneumatik při jízdě.

Objevují se informace, že řidiči musí měnit pneumatiky častěji než u vozidel se spalovacími motory. Výrobce pneumatik Continental, který má pobočku i v Česku, se k tomu vyjádřil následovně: „Pneumatiky pro elektromobily nesou větší zatížení a musí odolávat vysokému okamžitému točivému momentu, což vede k vyššímu opotřebení pneumatik.“

Zdroje:
https://blog.hyundai.cz/2023/09/prakticky-test-vyberem-pneumatik-lze-ziskat-desitky-kilometru-dojezdu/
https://tn.nova.cz/auto/clanek/539561-elektromobily-zerou-pneumatiky-zlobi-se-nekteri-ridici-popsali-jak-casto-je-musi-menit
https://www.makeuseof.com/how-much-does-tire-choice-affect-ev-range/

Související článek

Elektromobil s cenou půl milionu korun míří na evropský trh!

Německý koncern Volkswagen Group se chystá otřást evropským trhem s elektromobily. Představil plán na výrobu cenově dostupného modelu ID.1, který by se měl začít prodávat ...