„V Evropě nelze přijmout žádné rozhodnutí, které by mohlo způsobit další zvýšení cen energií. Musíme přijmout rozhodnutí, která povedou ke snížení cen,“ uvedl na tiskové konferenci v Gdaňsku po jednání s Evropskou komisí polský premiér Donald Tusk k prioritám polského předsednictví v Radě EU.
„Jestliže se nám ceny energií nepodaří snížit, naše přání být konkurenceschopní s Čínou a Spojenými státy bude jen iluzí,“ dodal.
Polsko proto připravuje jednu z největších větrných farem na světě, která by měla do dvou let začít produkovat energii na polském pobřeží Baltu – 107 turbín s instalovaným výkonem 1,5 gigawattu, tedy jako tři reaktory elektrárny Dukovany. Vyjde v přepočtu na sto osmdesát miliard korun.
„Do roku 2040, což není nijak daleko, plánujeme instalovat 18 gigawattů větrné energie. Produkovali bychom tak stejně energie z větru jako ze čtyř jaderných elektráren,“ řekl Tusk.
Vláda si od rozvoje obnovitelných zdrojů slibuje levnější energii pro domácnosti a firmy, které nyní platí jedny z nejvyšších cen v rámci Evropské unie. „Nerezignujeme na ochranu planety a klimatu, ale hledáme pragmatičtější přístupy, aby ochrana klimatu nezvyšovala zátěž kladenou na rodiny, nezvyšovala ceny energií,“ vyjádřil předseda polské vlády k budoucnosti Green Dealu. Jde podle něj o bezpečí pro Evropu, pro klima i pro rodinný rozpočet.
„Naše cíle se nezměnily, nikdo nezpochybňuje to, že klimatické změny způsobují nejrůznější katastrofy, nedávno jsme byli svědky ničivých povodní. Naše kroky na ochranu klimatu ale nesmí zasáhnout rodiny a občany a nemohou znamenat další zátěž pro evropské podniky,“ dodal.
Loni se v Polsku vůbec poprvé v historii propadl podíl uhlí jako dominantního zdroje elektrické energie pod 60 procent. Z větru, slunce či vody byla vyrobena zhruba třetina elektřiny. Desetina pak ze zemního plynu. „Je to obrovská změna, protože ještě před deseti lety bylo z uhlí asi 80 procent energie,“ uvedl šéfredaktor portálu Energetyka24.com Jakub Wiech. Podíl uhlí má dále klesat, do pěti let o další polovinu. K nevoli horníků se má utlumit i jeho těžba, kterou prodražují mimo jiné emisní povolenky i nízká produktivita.
Poslední uhelná elektrárna i přes protesty polských horníků má skončit podle plánu do roku 2035, v té době má už být na pobřeží zahájena stavba prvního jaderného reaktoru v zemi. Stabilizace rozvodné sítě by měla být dle něj i za pomoci plynových elektráren.
Zdroj: ČTK, EP