Solarni magazin nové logo

Pojištění FVE: má to smysl nebo stačí stávající pojištění domu?

Fotovoltaická elektrárna zvyšuje hodnotu nemovitosti. Je důležité ji nově pojistit. U některých pojistek už FVE součástí pojištění domu je, u jiných se musí pojistka o FVE doplnit.
Pojištění: Na FVE se pohlíží jako na součást pojištěné nemovitosti | Foto: Shutterstock

FVE výrazně zvyšuje hodnotu nemovitosti a pojistnou částku

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto lidé pojišťují sebe a svůj majetek. Pojištění nemovitosti vás tak chrání před ztrátou bydlení. Představte si, že by nešťastnou náhodou začalo hořet. Bez pojištění byste najednou byli bez střechy nad hlavou. Z toho důvodu byste si měli sjednat pojištění nemovitosti a FVE proti nečekaným událostem, přírodním katastrofám a vandalům. 

Fakta: Fotovoltaická elektrárna se stává součástí nemovitosti a zvyšuje její hodnotu. Není nad čím přemýšlet – pojištěním FVE nepřijdete o investici, kterou jste vložili do fotovoltaiky.

Co může poškodit FVE?

Nikdo si to nepřeje. Přesto se to stává: Fotovoltaiku může poškodit blesk, abnormálně velké kroupy, vandalové, zloději i pád předmětů na střechu při vichřici.

Typy pojištění FVE: každá pojišťovna má jiné pojištění

Každá pojišťovna nabízí své vlastní a jedinečné pojištění. Informujte se, jestli máte stavební součásti v pojištění nebo si musíte FVE připojistit.

Pojištění domu a jeho stavebních součástí

Mezi stavební součásti patří jak garáž a tepelné čerpadlo, tak fotovoltaická elektrárna. Lidé se ptají, jestli musí pojistit fotovoltaiku zvlášť. U většiny pojišťoven to nejde. Na FVE se totiž pohlíží jako na součást pojištěné nemovitosti. Praxe je taková, že:

FVE bývá součástí pojištění domu bez ohledu na to, jestli fotovoltaiku máte nebo ne. Nemusíte tak žádat pojišťovnu, aby vám udělala speciální pojištění na FVE. Nezapomeňte na to, že fotovoltaika navyšuje hodnotu nemovitosti. Pojistná částka by tak měla být úměrná hodnotě domu s FVE. Pokud máte ve smlouvě nízkou pojistnou částku, aktualizujte si smlouvu a pojistnou částku si nechte navýšit. Případné pojistné plnění vám pojišťovna vyplatí jen tehdy, když máte k fotovoltaické elektrárně platnou revizní zprávu.

U některých pojišťoven musíte údaje o FVE zanést do pojistné smlouvy. Pojišťovny většinou požadují informace o počtu a výkonu panelů. Cena pojištění zůstává stejná, nebo se zvýší o pár set korun ročně. Proto se zeptejte se své pojišťovny, jaké podmínky má pro pojištění fotovoltaické elektrárny. 

Co když je FVE součástí garáže, stodoly nebo jiné vedlejší stavby?

Pokud máte FVE nainstalovanou na vedlejší stavbě, zkontrolujte si, na jakou pojistnou částku máte stavbu pojištěnou a podle potřeb částku navyšte. Zajímavá situace nastává, když máte fotovoltaické panely na garáži a řídicí jednotku ve svém domě. V tomto případě navyšte pojistnou částku na obou stavbách.

Pojišťování FVE se má zpřísnit

Pojišťovny požadují od klientů, aby maximálně chránili svůj majetek. V současné době musíte mít pro pojištění FVE revizi, hromosvod na domě a dále musíte splňovat podmínky zanesené v pojistné smlouvě. 

Co se chystá?

V budoucnu se očekává, že podmínky pro pojišťování FVE se budou zpřísňovat. Předpokládá se, že pojišťovny pojistí pouze odborně nainstalované FVE s platnou revizí a atestovanými komponenty.

Zdroj: geniusfve.cz, www.mesec.cz

Související článek

O dotaci z Oprav dům po babičce budou moci žádat i lidé vlastnící další bydlení

O podporu z programu Oprav dům po babičce budou moci od června žádat také lidé, kteří vlastní jinou nemovitost k bydlení. Stále ale platí, že ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz