Praha modernizuje veřejné osvětlení a připravuje další stožáry pro dobíjení elektromobilů

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) připravuje síť veřejného osvětlení s integrovanou možností nabíjení elektromobilů. Do roku 2026 plánuje instalovat více než 1 000 EVR stožárů, na kterých budou dobíjecí stanice.
Nabíjecí stanice | zdroj: THMP

V Praze je již 200 stožárů pro budoucí dobití EV

Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) úspěšně dokončila přípravu 200 stožárů Electric Vehicle Ready (EVR), které poslouží k nabíjení elektrovozů. Dále provedla modernizaci dalších 650 stožárů veřejného osvětlení, a to zejména v lokalitách Kobylisy, Bohnice, Spořilov, Velká Ohrada a Háje. V současné době pokračují práce na Černém Mostě, ve Vršovicích, na Petřinách a Vinohradech. Celková investice do těchto projektů činila v minulém roce 200 milionů korun.

Praha jde s dobou: Pracuje na rozvoji elektromobility

„Dle odhadů bude v roce 2030 v hlavním městě jezdit přibližně 180 000 elektromobilů, proto je nutné navýšit kapacity nabíječek v EVR lampách do té doby na 4 500. Trend elektromobility je v našem městě zřejmý a my musíme pro rozvoj infrastruktury v této oblasti udělat maximum. Proto jsme schválili 120 milionů korun pro Technologie hl. m. Prahy na modernizaci veřejného osvětlení v Programu e-mobilita ve spolupráci s PRE, respektive na nové ERV lampy. Tyto lampy jsou chytrým řešením pro Pražany, jelikož každou takovou lampu bude možné osadit nabíjecí stanicí pro elektromobily,“ uvedl v minulém roce Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

Instalace dobíjecích stožárů bude pokračovat

Společnost THMP plánuje letos instalovat dalších 200 EVR stožárů a 700 standardních stožárů v dalších částech Prahy. Kromě přípravy infrastruktury THMP zamýšlí instalovat 100 svých nabíjecích stanic a zahájit jejich provoz. Prvních 13 stanic začalo fungovat v prosinci 2022 na Vinohradech. Zatím však nabízí pouze 25 dobíjecích míst. Tyto speciálně upravené stožáry mohou zajistit potřebnou kapacitu pro dobíjení elektromobilů v oblastech s rezidenčním parkováním.

„K modernizaci osvětlení se Praha zavázala ve svém klimatickém plánu. Mám velkou radost, že se tento závazek již posunul k realizaci,“ vyjádřila se v loňském roce Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.

Praha plánuje více než 1 000 EVR stožárů

THMP spolupracuje s PRE distribuce, která provádí výkopové práce a mění kabelové sítě, což přináší úsporu času a nákladů a minimalizuje omezení pro obyvatele Prahy. Michal Hroza se vyjádřil k projektu následovně: „Projekt synergické výměny kabelové sítě je aktuálně jediným projektem, který systémově řeší rozvoj pomalé nabíjecí infrastruktury v metropoli. Realizace projektu je naplánována do roku 2026, kdy mají Technologie hlavního města Prahy dokončit více než 1 000 takzvaných EVR stožárů připravených pro jednoduchou instalaci pomalých nabíjecích stanic, vždy pro dva elektromobily. Násobeno dvěma nabíjecími body na každé nabíjecí stanici to reprezentuje více než 2 000 nabíjecích míst.“

Kdo je společnost THMP?

Společnost THMP se podílí na implementaci technologií v Praze. Zahrnuje péči o síť veřejného osvětlení, osvětlování památek nebo provoz městského kamerového systému a dopravních systémů. Společnost rovněž zabezpečuje světelnou vánoční výzdobu a obnovu mobiliáře na zastávkách MHD a zajišťuje non stop dispečink pro hlášení poruch. THMP je důležitým partnerem při přípravě a realizaci chytrých řešení pro Prahu, včetně fotovoltaiky a elektromobility. Cílem je proměnit Prahu v moderní město, které poskytne komfort a zázemí obyvatelům i turistům.

Zdroje:
https://pestrapraha.cz/2024/02/thmp-stozary-pro-nabijeni-elektromobilu/
https://www.thmp.cz/hlavni-strana/aktuality/sviti-a-nabijeji-thmp-spustila-v-praze-pilotni-provoz-nabijeni-elektromobilu-z-chytrych-lamp-verejneho-osvetleni
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_buduje_v_ramci_obnovy_verejneho.html

Související článek

Praha se připravuje na boom elektromobilů. Instaluje desítky nových nabíječek

Hlavním městem vlastněná Technická správa komunikací (TSK) nechá nainstalovat nabíječky pro elektromobily do deseti záchytných P+R parkovišť a dvou podzemních garáží, které provozuje. Záměr dnes ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz