Pro ty, kteří fotovoltaiku zvažují. Fixujte cenu elektřiny na 20 -30 let

Investice do fotovoltaické elektrárny se i díky dotaci vyplatí. Cena elektřiny půjde v dalších letech pravděpodobně nahoru, proto doporučujeme zafixovat elektřinu na dlouhou dobu.
Plán fotovoltaiky na dům | zdroj: Shutterstock

Představte si, že cenu elektřiny budete mít následujících 30 let pořád jen 1,50 Kč za kWh, anebo míň. Ne, to není utopie nebo zbožné přání, s fotovoltaikou to tak prostě je.

Pojďme si zopáknout, z čeho se skládá cena kupované elektřiny z distribuční sítě a jak to, nebo co, můžeme přelstít.

Za poslední rok jsme zažili pěknou cenovou houpačku. I v životě to tak bývá, že jednou jsme nahoře, jindy dole. Vysoká cena energie je pro výrobce růžovoučký sen, pro spotřebitele zlá noční můra. Aktuálně nižší ceny energie na burze dlouho nevydrží, dlouhodobě není důvod k nízkým cenám energieinflační spirála to zase roztočí.

Složení celkové ceny energie

Cena za elektřinu se skládá z několika základních částí:

  • za odebranou energii (tzv. silovka)
  • za přenos energie distribuční sítí
  • za rezervaci kapacity = stálý plat podle velikosti hlavního jističe před elektroměrem
  • za provoz systému a příspěvky na obnovitelné zdroje
  • a po celkovém součtu navíc 21 % státu do kapsy ve formě DPH… TO STÁT CHCE!

Co ovlivníme koupí vlastního zdroje?

Ovlivníme všechny položky s vazbou na množství odebrané energie. Tedy silovku, distribuční poplatky za přenos energie a příspěvky na OTE a OZE. Neovlivníme jedině platbu za hlavní jistič.

DPH se počítá z celkového součtu, takže když budeme brát ze sítě míň, tak i DPH bude malá. S vlastní FVE vždy odebereme míň než bez ní.

A co fixace?

Je běžná praxe uzavřít smlouvu s obchodníkem na rok či déle za cenu energie třeba 5 Kč/kWh. Obchodník tu cenu nabídne podle tabulek nebo historie spotřeby a předpokládá tak, že za zasmluvněné období odeberete její určité množství, řekněme 5 MWh, obchod má tak cenu 25 tisíc Kč. Takhle to zná každý.

S FVE to fixujeme podobně

… akorát je třeba to vzít z druhého konce. Cenu za elektřinu, kterou sluneční elektrárna vyrobí, zaplatíme najednou. Po odečtení dotace 205 investujeme třeba 335 tisíc za FVE 10 kWp + baterie 11,6 kWh. Taková FVE „přes palec“ vyrobí za rok 10 MWh energie, za 25 let to bude 250 MWh. Podíl cena/energie vychází na 1,34 Kč/kWh. Když pomineme mírný úbytek výroby v čase degradací technologie, nějaký servis, tak je to slušný výsledek.

Málokdo celou výrobu z FVE spotřebuje

To je sice pravda, ale je naprosto běžné přebytky prodat, a to buď za SPOT nebo FIX. Ceny za odkup energie ale nemusí být vždy lákavé, o to víc to pak potěší, když tu energii kupujete… (růžovoučký sen).

Vladimír Růžička, jednatel společnosti VR OZE systems s.r.o.

Související článek

Brněnská firma získala od EU peníze na rozvoj energetické inteligence

Brněnská technologická společnost Mycroft Mind, která je součástí skupiny TTC, získala z fondů Evropské unie podporu deset milionů eur, v přepočtu 251 milionů korun, na ...