Průhledné fotovoltaické panely? V budoucnu mohou nahradit skleněné výplně oken

Ačkoli je před sezónou nebo spíše po sezóně, tohle kosmetické řešení by mohlo upoutat pozornost na prosklených fasádách obchodních center nebo kancelářských budov, kdy technologie promění okna na solární generátory.
Technologie přispívá nejen k energetické soběstačnosti, ale zachová i architektonickou atraktivitu budov | Zdroj: Pexels

Nyní je lze integrovat v zemědělství, a to díky schválené novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kdy každým rokem mizelo přibližně 700 hektarů zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu, skladování nebo dopravu.

„Pozemek využitý pro výrobu energie zůstane v zemědělském půdním fondu, v registru bude stále zapsán jako zemědělská plocha a může na něj být i nadále vyplácena dotace. Elektřinu pak může zemědělec využít sám pro vlastní spotřebu nebo ji dál prodávat. Klientům pomáháme s celým projektem fotovoltaiky od návrhu až po realizaci,“ říká Yveta Sammon, výkonná ředitelka společnosti SOMI.

Kromě využití v agrovoltaice lze panely uplatnit také ve sklenících. Pokud bychom se od zemědělství přesunuli do automobilového průmyslu, mohou být například součástí střešních oken.

Ačkoli se průhlednost a schopnost vyrábět elektrickou energii mohou zdát jako zcela protichůdné vlastnosti, jde opět o ukázku pokroku, především díky možnosti integrace do míst, kde běžné panely nelze použít. Technologie tak přispívá nejen k energetické soběstačnosti, ale zachová i architektonickou atraktivitu budov.

Průhledné panely fungují na principu selektivní absorpce světla. Na rozdíl od neprůhledných panelů, které zachycují a přeměňují na elektřinu celé spektrum slunečního záření, se průhledné panely soustředí hlavně na absorpci UV a infračerveného záření, zatímco většinu viditelného světla propouštějí.

Konstrukce sestává z několika tenkých vrstev, mezi nimiž jsou i transparentní vodivé vrstvy, nejčastěji vyrobené z materiálu známého jako ITO (oxid india a cínu). Klíčovou součástí je aktivní vrstva obsahující speciální polovodičové materiály, které přeměňují světlo na elektrickou energii při zachování částečné průhlednosti.

Technologie dosahuje účinnosti okolo 5 až 10 procenty a míra průhlednosti se pohybuje od 20 do 70 procent.

Zdroj: MŽP, SOMI

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.