Revoluce v Praze: Veřejné osvětlení jako dobíjecí stanice pro elektromobily

Městský správce veřejného osvětlení připravuje síť veřejného osvětlení s integrovanou možností nabíjení elektromobilů. Projekt má být dokončen do roku 2026 a zahrnuje instalaci více než 1 000 EVR stožárů, z nichž každý bude disponovat dvěma nabíjecími body.
Nabíjení elektromobilu ze stožáru veřejného osvětlení | zdroj: THMP

V Praze je již 200 stožárů pro dobití EV

Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) úspěšně dokončila přípravu 200 stožárů Electric Vehicle Ready (EVR), které slouží k nabíjení elektrovozů. Dále provedla modernizaci dalších 650 stožárů veřejného osvětlení, zejména v lokalitách Kobylisy, Bohnice, Spořilov, Velká Ohrada a Háje. V současné době pokračují práce na Černém Mostě, ve Vršovicích, na Petřinách a Vinohradech. Celková investice do těchto projektů činila v minulém roce 200 milionů korun.

Praha jde s dobou: Pracuje na rozvoji elektromobility

„Vytvoření efektivní dobíjecí infrastruktury je jednou z hlavních podmínek rozvoje elektromobility v hlavním městě. Sloučením nabíjecích stanic pro elektromobily s veřejným osvětlením se navíc předchází umisťování dalších sloupků do veřejného prostoru. Prvních třináct stanic, které mají primárně sloužit rezidentům dané oblasti, spouští městská společnost THMP na Vinohradech v pilotním provozu. Po jeho vyhodnocení a také v závislosti na zájmu Pražanů a penetraci elektromobilů se bude plánovat rozmístění a zprovoznění dalších,“ uvedl Jan Chabr, radní hlavního města Prahy pro oblast majetku. „Dle odhadů bude v roce 2030 v hlavním městě jezdit přibližně 180 000 elektromobilů, proto je nutné navýšit kapacity nabíječek v EVR lampách do té doby na 4 500,“ dodal.

Instalace dobíjecích stožárů bude pokračovat

Společnost THMP plánuje letos instalovat dalších 200 EVR stožárů a 700 standardních stožárů v dalších částech Prahy. Kromě přípravy infrastruktury THMP zamýšlí instalovat 100 svých nabíjecích stanic a zahájit jejich provoz. První taková stanice začala fungovat v lednu 2023 na Vinohradech. Zatím však nabízí pouze 25 dobíjecích míst. EVR stožáry mohou zajistit potřebnou kapacitu pro dobíjení elektromobilů v oblastech s rezidenčním parkováním.

„Přípravu stožárů na budoucí osazení nabíjecími stanicemi pro elektromobily realizuje THMP jako správce veřejného osvětlení souběžně v několika lokalitách. V letošním roce bude po Praze připraveno 55 EVR lamp. V příštím roce je jich v plánu 240, v následujících letech to budou násobky,“ prozradil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. 

THMP spolupracuje s PRE distribuce, která provádí výkopové práce a mění kabelové sítě, což přináší úsporu času a nákladů a minimalizuje omezení pro obyvatele Prahy. Michal Hroza, radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury, se vyjádřil k projektu následovně: „Projekt synergické výměny kabelové sítě je aktuálně jediným projektem, který systémově řeší rozvoj pomalé nabíjecí infrastruktury v metropoli. Realizace projektu je naplánována do roku 2026, kdy mají Technologie hlavního města Prahy dokončit více než 1 000 takzvaných EVR stožárů připravených pro jednoduchou instalaci pomalých nabíjecích stanic, vždy pro dva elektromobily. Násobeno dvěma nabíjecími body na každé nabíjecí stanici to reprezentuje více než 2 000 nabíjecích míst.“

Kdo je společnost THMP?

Společnost THMP se podílí na implementaci technologií v Praze. Zahrnuje péči o síť veřejného osvětlení, osvětlování památek nebo provoz městského kamerového systému a dopravních systémů. Společnost rovněž zabezpečuje světelnou vánoční výzdobu a obnovu mobiliáře na zastávkách MHD a zajišťuje nonstop dispečink pro hlášení poruch. THMP je důležitým partnerem při přípravě a realizaci chytrých řešení pro Prahu, včetně fotovoltaiky a elektromobility. Cílem je proměnit Prahu v moderní město, které poskytne komfort a zázemí obyvatelům i turistům.

Zdroje:

https://pestrapraha.cz/2024/02/thmp-stozary-pro-nabijeni-elektromobilu/
https://www.thmp.cz/hlavni-strana/aktuality/sviti-a-nabijeji-thmp-spustila-v-praze-pilotni-provoz-nabijeni-elektromobilu-z-chytrych-lamp-verejneho-osvetleni
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_buduje_v_ramci_obnovy_verejneho.html

Související článek

Jak vybrat nejvhodnější elektromobil pro moje podnikání?

Letos mohou firmy využít státní dotace na nákup elektromobilu. S tím se nabízí otázka, jaký model vybrat pro podnikání? Jaká kritéria brát v úvahu při ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz