Rozvoj dobíjecí infrastruktury v ČR zrychlil, loni o 40 procent na 2287 stanic

Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 40 procent. Na konci loňského roku stát evidoval 2287 stanic, na nichž bylo 4187 dobíjecích bodů. Vyplývá to z aktuálních statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Výstavba pokračuje i letos, podle dat ministerstva dopravy je v ČR aktuálně 2313 stanic. V současnosti je v ČR registrováno kolem 22.500 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy. Česko i přes loňský nárůst dál zaostává za západoevropskými státy.
Ilustrační foto | zdroj: E.ON

Rozvoj tuzemské dobíjecí infrastruktury v posledních roce nabral na intenzitě. Zatímco loni přibylo v celém Česku téměř tisíc nových stanic, v předchozích letech šlo o nižší stovky nebo jen desítky stanic. Většina tuzemských stanic je s výkonem do 100 kilowattů, zejména v posledním roce však výrazněji přibývají také ultrarychlé dobíjecí stojany.

Spolu s výstavbou nových stanic postupně roste i jejich využití. Spotřeba energií i počet dobíjení loni podle energetických firem, které patří k největším provozovatelům dobíjecí infrastruktury, vzrostly o desítky procent. Nejvytíženější jsou dobíječky v Praze, Středočeském kraji a na hlavních dálničních tazích.

Provozovatelé dobíjecích stanic většinou na jejich výstavbu čerpají i peníze z dotací. Ministerstvo dopravy má v současné době pro dobíjecí stanice a plnicí stanice na vodík vyhrazeno z evropských peněz šest miliard korun.

I přes nárůst ovšem Česko co do počtu stanic zaostává za západoevropskými státy. K lídrům v elektromobilitě v Evropě patří Norsko či Nizozemsko. Podle expertů je nižší počet stanic důsledkem zatím slabšího zájmu o elektromobily. Při přepočtu na celkové množství registrovaných elektrických aut je podle nich jinak tuzemská dobíjecí síť dosud dostačující. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) propočty ukazují, že aktuální počet stanic v Česku by zvládl obsloužit skoro 100.000 elektromobilů.

Rozvoj dobíjecí infrastruktury postupuje společně se stoupajícím zájmem o elektrická auta. V současnosti jich v Česku jezdí přes 22.500, což je zhruba o 8000 víc než před rokem. Kromě toho po tuzemských silnicích jezdí desetitisíce hybridních aut, které kombinují elektrický pohon s klasickým spalovacím motorem.

Související článek

Podmínky dotací: Proč není možné sdílet elektřinu z wallboxu?

Od srpna by v České republice mělo začít fungovat sdílení elektřiny. Proč není možné sdílet svou nabíječku na elektromobil s jiným uživatelem, ačkoliv by to ...