Středočeský kraj chce instalovat fotovoltaické elektrárny na budovy škol a muzeí

Středočeský kraj chce instalovat fotovoltaické elektrárny na budovy škol a muzeí a ušetřit tak za energie. Radní dnes schválili seznam doporučených objektů, jde o 51 budov ve správě krajských příspěvkových organizací.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Odhadované náklady jsou 65,7 milionu korun, návratnost je zhruba osm let. Roční úspory za nákup energií by měly přesáhnout osm milionů korun, informoval ČTK Josef Holek z hejtmanství.

Kraj si dal zpracovat analýzu, která se zaměřila na 69 vybraných objektů spravovaných organizacemi ze školství a kultury. Sledovala především technický stav střech, objekty ještě musejí posoudit statici.

„Na základě analýzy bylo vyhodnoceno, že z celkového počtu je 51 objektů vhodných pro pokračování přípravy projektu. Jedná se především o střední školy a gymnázia, ale také muzejní budovy,“ uvedl hejtmančin náměstek pro finance a dotace Michael Kašpar (STAN).

Do instalace solárních panelů se pouštějí i města a jejich organizace. Například Městská sportovní zařízení Benešov vybudovala fotovoltaickou elektrárnu na střeše zimního stadionu a plaveckého bazénu. Ostrý provoz začne nejpozději začátkem března. Celkové náklady jsou 18,3 milionu korun, polovinu by měla pokrýt evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Související článek

Fotovoltaika zažívá zkrácení čekacích lhůt a stabilizaci trhu

Fotovoltaiku si můžete objednat i od velkých dodavatelů elektřiny, jako například od společnosti E.ON. Podle Ondřeje Hájka, vedoucího oddělení zákaznických řešení pro domácnosti společnosti E.ON ...