Tepelná čerpadla vzduch, voda, země: Jaký typ zvolit do vašeho domu?

Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo, čeká vás volba, jaký typ zvolit: vzduch-voda, voda-voda nebo země-voda? Jaké jsou rozdíly mezi těmito tepelnými čerpadly a jaký typ je ideální pro vaši domácnost?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Jaký typ tepelného čerpadla vybrat do vašeho domu?

Tepelné čerpadlo funguje tak, že absorbuje tepelnou energii z venkovního prostředí a přenáší ji do otopného systému domu. Zdrojem této tepelné energie může být vzduch, země nebo voda. Nejčastěji tepelná čerpadla pohlcují tepelnou energii prostřednictvím chladiva.

1. Tepelná čerpadla vzduch-voda

Tepelná čerpadla vzduch-voda jsou nejrozšířenějším typem. Umísťují se venku a pomocí ventilátoru nasávají vzduch, ze kterého získávají teplo. Snadno se instalují, proto jsou cenově dostupnější než jiné typy čerpadel. Nevýhodou je nižší účinnost v chladnějším počasí, kdy je nasávaný vzduch méně teplý. Tato tepelná čerpadla jsou vhodná pro tyto typy nemovitostí:

 • Zateplené domy s nízkou spotřebou tepla
 • Domy s malým pozemkem
 • Projekty s omezeným rozpočtem

2. Tepelná čerpadla země-voda

Tepelná čerpadla země-voda patří mezi nejúčinnější typy. Fungují na principu odebírání tepla ze země pomocí potrubí s chladicí kapalinou, které je umístěno pod zemí. Zemní teplo je konstantní po celý rok, proto tato čerpadla mají stabilní účinnost. V hloubce asi 1,5 m se teplota půdy pohybuje od 0 do 8 °C. Existují hned dva způsoby instalace potrubí:

 • Svislé vrty: Vyvrtá se několik hlubokých děr, do kterých se spustí potrubí.
 • Vodorovné kolektory: Vykopou se příkopy, do kterých se položí potrubí a poté se příkopy zasypou.

V obou případech se na povrchu nachází malá betonová jednotka s rozdělovačem a dalšími opravitelnými částmi.

Tepelná čerpadla země-voda jsou dražší než vzduch-voda, protože instalace zemního pole je nákladná. Pořizovací cena je zhruba dvojnásobná oproti vzduchovému čerpadlu, ale s ohledem na vysokou účinnost se investice v dlouhodobém horizontu vyplatí. Tepelná čerpadla země-voda jsou vhodná pro tyto typy nemovitostí:

 • Velké domy s vysokou celoroční potřebou tepla
 • Domy s rozlehlým pozemkem
 • Projekty s vyšším rozpočtem
 • Systémy dálkového vytápění (pro více nemovitostí)

3. Tepelná čerpadla voda-voda

Tepelná čerpadla voda-voda odebírají tepelnou energii z vody. Existují hned dva způsoby:

 • Ponořený výměník tepla: Do vody se umístí potrubí (obvykle plastové), které absorbuje teplo.
 • Výměník tepla na zemi: Voda se odebírá z vodního zdroje, projde výměníkem tepla a poté se vrátí zpět.

Hluboké vodní zdroje, podobně jako země, udržují stabilní teplotu po celý rok. U velkých vodních zdrojů lze do vody umístit rozsáhlé sítě potrubí, což je ideální řešení pro velké nemovitosti nebo pro systémy dálkového vytápění. Vodní tepelná čerpadla vyžadují méně zemních prací než pozemní systémy, ovšem získat povolení k odběru vody z cizích zdrojů bývá obtížné. Náklady se liší podle typu systému, ale v případě jezer a rybníků v blízkosti nemovitosti mohou být vodní tepelná čerpadla ekonomičtější než tepelná čerpadla země-voda. Vodní tepelná čerpadla jsou vhodná pro tyto typy nemovitostí:

 • Domy s dostupnými vodními zdroji
 • Systémy dálkového vytápění (pro více nemovitostí)

Na co myslet při výběru tepelného čerpadla do domu?

Při výběru tepelného čerpadla byste měli zohlednit několik faktorů. Prvním z nich je rozpočet určený na pořízení tohoto systému. Dále je nezbytné zvážit požadovanou teplotu v domě, a zda máte k dispozici prostory pro instalaci tepelného čerpadla. Rovněž věnujte pozornost hlučnosti zařízení a nárokům na jeho údržbu. Ideální je kontaktovat odborníka na tepelná čerpadla, který vám poskytne odborné rady a pomůže vám vybrat nejlepší systém pro váš dům.

Zdroje:
https://www.dartmoorenergy.co.uk/post/heat-pumps-air-vs-ground-vs-water-source
https://igluheatpumps.com/heating-pumps-what-to-choose/

Související článek

Odpor k elektromobilům nebo jen vandalismus? Nabíjecí stanice čelí útokům

Odpůrci elektromobilů nebo jen běžní vandalové? Tuto otázku si pokládá řada provozovatelů nabíjecích stanic, kteří čelí útokům vandalů. Jaké škody tito jedinci způsobují a jaký ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz