Už za pár let bude fotovoltaika povinně na střechách veřejných budov

Evropská unie přijala novou legislativu, která od roku 2026 vyžaduje povinnou instalaci fotovoltaických systémů na střechách veřejných budov. Cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Tuto povinnost schválili 12. března europoslanci.
Ilustrační foto | zdroj: Andrey Moisseyev Images

Střešní instalace fotovoltaiky dostanou další podnět – už za dva roky totiž budou muset být povinně na střechách některých budov. Hlavním cílem je, aby byla Evropa v roce 2050 uhlíkově neutrální. Ten samý cíl platí pro nové budovy, které se postaví po roce 2030 a pro staré budovy, které se budou rekonstruovat.

Evropští zákonodárci přijali v Evropském parlamentu solární standard EU v rámci evropské směrnice o výkonnosti budov. Nový zákon bude vyžadovat solární instalace na budovách v celé Evropské unii. To znamená, že solární zařízení musí být integrována do staveb a veřejné orgány musí zpětně instalovat fotovoltaiku na svých budovách, přičemž v platnost vstoupí postupně od roku 2026.

Potvrzení jen formální

Legislativa, která již byla neformálně schválena v prosinci 2023, nyní musí být před vstupem do pravidel EU potvrzena ministry EU na nadcházející Radě. Schválení se pokládá pouze za formální, neboť ministři zemí dopředu souhlasili. „Evropský parlament dnes dosáhl obrovského milníku v urychlení zavádění obnovitelných zdrojů tím, že přijal normu EU pro solární energii. Od roku 2026 bude norma EU pro solární energii vyžadovat solární střešní instalace ve významné části evropského fondu budov. Norma EU pro solární energii vkládá moc do rukou občanů a zakotví přechod energie do míst, kde spíme, pracujeme a žijeme,“ uvedl Jan Osenberg, hlavní politický poradce společnosti SolarPower Europe.

Povinně již za dva roky

Podle nové legislativy se bude povinně instalovat fotovoltaika na střechy veřejných a komerčních budov. Od roku 2026 se bude muset instalovat fotovoltaika na nové veřejné budovy a od roku 2027 na budovy, které se budou rekonstruovat. Od roku 2030 mají mít neutrální uhlíkovou stopu všechny nové budovy, veřejné budovy ještě o dva roky dříve. Vzhledem k tomu, že síť dohání energetickou transformaci, instalace výroby energie tam, kde ji využíváme, síti také pomůže tím, že udrží elektřinu na místní úrovni a poskytne občanům informační a technickou schopnost využívat elektřinu chytře. Lidé budou aktivní zákazníci, budou vidět, kdy vyrábějí více elektřiny a mohou tomu přizpůsobit svou spotřebu. Implementace směrnice musí převést zákon do reality a účinně začlenit do stavební praxe a stavebních požadavků. Budou muset být definovány výjimky, podpůrná opatření a kritéria návrhu systému. Ministerstva a zúčastněné strany mají příležitost čerpat z osvědčených postupů zavedených v devíti evropských zemích, kde již byla podobná opatření zavedena, což je Belgie, Francie Itálie, Německo, Nizozemsko, Rakousko nebo Švýcarsko.

Zdroj: SolarPower Europe

Související článek

Fotovoltaika zažívá zkrácení čekacích lhůt a stabilizaci trhu

Fotovoltaiku si můžete objednat i od velkých dodavatelů elektřiny, jako například od společnosti E.ON. Podle Ondřeje Hájka, vedoucího oddělení zákaznických řešení pro domácnosti společnosti E.ON ...