Solarni magazin nové logo

Vsetín plánuje stavbu fotovoltaických elektráren i energetické společenství

Vsetín chce snížit náklady na elektřinu v budovách města, také hodlá rozvinout takzvanou komunitní energetiku. Plánuje stavbu několika fotovoltaických elektráren (FVE) a vznik energetického společenství, které zajistí sdílení elektřiny mezi místními výrobci energie z fotovoltaických elektráren a zájemci z řad spotřebitelů. ČTK to sdělila mluvčí radnice Jana Raszková.
Ilustrační obrázek | zdroj: Shutterstock

„V projektové přípravě máme fotovoltaické elektrárny na střechách domu kultury, základních škol Ohrada a Sychrov, jednu připravujeme také v průmyslové zóně na Bobrkách, další by měla vzniknout v rámci plánované rekonstrukce na budově městského úřadu na Svárově,“ uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Elektrárnu plánují zřídit také technické služby v Jasenicích.

Město chce podle Čunka umožnit na svém území sdílení energie z fotovoltaických elektráren mezi výrobci a spotřebiteli. Přebytky energie z městských fotovoltaických elektráren chce posílat do dalších objektů v městském majetku, například na zimní stadion a do městských lázní.

„To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli založit energetické společenství. Další výhodou je možnost sdílení energií mezi členy družstva, tedy místními výrobci a spotřebiteli. Rozhodli jsme se proto požádat o dotaci na ministerstvo životního prostředí, díky které bychom zpracovali nezbytné podklady pro jeho vznik,“ uvedl místostarosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Do společenství se mohou zapojit místní výrobci fotovoltaické energie i spotřebitelé, kteří budou elektřinu nakupovat. „Základním smyslem a účelem sdílení je umožnit snížení účtů za elektřinu i lidem, kteří nemají podmínky pro provoz vlastní FVE. Každému členovi společenství i nadále zajišťuje dodávku elektřiny jeho dodavatel, náklady se však mohou významně snížit, čím více elektřiny se spotřebitelem společenství sdílí, tím méně následně dodavateli zaplatí,“ uvedla mluvčí. Lidé, kteří uvažují o zapojení do energetického společenství, mohou kontaktovat energetickou manažerku města Lucii Vaňkovou na e-mailu: [email protected] a telefonu 571 491 215 nebo vedoucího odboru správy majetku, investic a strategického rozvoje Dalibora Sedláčka na emailu: [email protected] a telefonu 571 491 565.

Související článek

Jak se vyhnout předčasné demontáži fotovoltaiky?

Fotovoltaika by měla vydržet nejméně 25 let, což je doba, na kterou je na ni poskytována záruka. Množí se ale případy, kdy byla instalace špatně ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz