Vsetín plánuje stavbu fotovoltaických elektráren i energetické společenství

Vsetín chce snížit náklady na elektřinu v budovách města, také hodlá rozvinout takzvanou komunitní energetiku. Plánuje stavbu několika fotovoltaických elektráren (FVE) a vznik energetického společenství, které zajistí sdílení elektřiny mezi místními výrobci energie z fotovoltaických elektráren a zájemci z řad spotřebitelů. ČTK to sdělila mluvčí radnice Jana Raszková.
Ilustrační obrázek | zdroj: Shutterstock

„V projektové přípravě máme fotovoltaické elektrárny na střechách domu kultury, základních škol Ohrada a Sychrov, jednu připravujeme také v průmyslové zóně na Bobrkách, další by měla vzniknout v rámci plánované rekonstrukce na budově městského úřadu na Svárově,“ uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Elektrárnu plánují zřídit také technické služby v Jasenicích.

Město chce podle Čunka umožnit na svém území sdílení energie z fotovoltaických elektráren mezi výrobci a spotřebiteli. Přebytky energie z městských fotovoltaických elektráren chce posílat do dalších objektů v městském majetku, například na zimní stadion a do městských lázní.

„To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli založit energetické společenství. Další výhodou je možnost sdílení energií mezi členy družstva, tedy místními výrobci a spotřebiteli. Rozhodli jsme se proto požádat o dotaci na ministerstvo životního prostředí, díky které bychom zpracovali nezbytné podklady pro jeho vznik,“ uvedl místostarosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Do společenství se mohou zapojit místní výrobci fotovoltaické energie i spotřebitelé, kteří budou elektřinu nakupovat. „Základním smyslem a účelem sdílení je umožnit snížení účtů za elektřinu i lidem, kteří nemají podmínky pro provoz vlastní FVE. Každému členovi společenství i nadále zajišťuje dodávku elektřiny jeho dodavatel, náklady se však mohou významně snížit, čím více elektřiny se spotřebitelem společenství sdílí, tím méně následně dodavateli zaplatí,“ uvedla mluvčí. Lidé, kteří uvažují o zapojení do energetického společenství, mohou kontaktovat energetickou manažerku města Lucii Vaňkovou na e-mailu: [email protected] a telefonu 571 491 215 nebo vedoucího odboru správy majetku, investic a strategického rozvoje Dalibora Sedláčka na emailu: [email protected] a telefonu 571 491 565.

Související článek

Fotovoltaika na bytovém domě: Rady jak oslovit tu správnou firmu

Instalace fotovoltaiky na bytových domech a sdílení vyrobené elektřiny je díky novému zákonu snadnější. Jak začít s instalací fotovoltaiky a poptat firmu, která připraví pro ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz