Vysočina požádá o dotaci na 14 fotovoltaických elektráren za 23 milionů korun

Kraj Vysočina požádá o dotaci na 14 fotovoltaických elektráren, které chce osadit na své budovy v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Třebíči. Fotovoltaické panely budou například v areálech nemocnic. 
Krajská knihovna Vysočiny Havlíčkův Brod | zdroj: Kraj Vysočina

Podle předpokladu bude uskutečnění všech projektů stát celkem 23,5 milionu korun bez daně, dotace by mohla pokrýt 45 procent nákladů. Předpokládaná návratnost investice je sedm až osm let, řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) po jednání krajské rady.

Radní kraje schválili seznam fotovoltaických elektráren, na které kraj požádá o dotaci v Modernizačním fondu. V součtu by měly mít výkon okolo 600 kWp, kraj by je chtěl budovat od letoška.

Výběru ploch pro fotovoltaiku předcházelo posouzení 46 objektů majetku kraje. Výsledek vychází i ze zadání dotační výzvy, která slibuje podpořit projekty zahrnující více dílčích akcí na území maximálně tří sousedících obcí. „Nám z toho logicky vychází, že jsme vytipovali naše bývalá okresní města, kde máme nejvíc objektů,“ řekl Schrek.

Ve všech městech by měly být pro fotovoltaiku využity některé budovy nemocnic. V Jihlavě by panely měly být také na budově krajského úřadu, v Havlíčkově Brodě na objektu krajské knihovny. V Pelhřimově chce kraj pro fotovoltaiku využít i muzejní depozitář a v Třebíči budovy střední školy a domova pro seniory. Podrobnosti jsou na krajském webu.

Hejtman uvedl, že všechny tyto akce jsou zařazené v rozpočtu kraje. „To znamená, i kdybychom nezískali nějakou finanční podporu z Modernizačního fondu, tak počítáme s tím, že bychom tyto projekty dělali z vlastních prostředků,“ uvedl.

Na opatření zaměřená na úsporu energií, například na zateplení nebo na nové energetické zdroje se kraj chystá přispět také svým příspěvkovým organizacím. Využít na to zřejmě budou moci část peněz, které jim loni kraj dal na zvýšené náklady na elektřinu, plyn a teplo a které neutratily. Rozhodovat by o tom měla rada kraje na příštím jednání.

Související článek

Kam umístit bateriové úložiště, aby fungovalo co nejlépe?

Využití baterie výrazně zkracuje návratnost investice do fotovoltaického systému. Někteří klienti se přitom obávají, že ji nemají kam umístit. Podle společnosti Resacs ji lze za ...