Z deníku solárnice: Jak se pustit do sdílení elektřiny?

Pražská zastupitelka Eva Tylová v minulém roce promluvila o své zkušenosti s výstavbou a uvedením do provozu fotovoltaické elektrárny 5,4 kWp na rodinném domě. Nyní se svěřila se zkušenostmi se sdílením elektřiny.
Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaik poklesly, nyní je výhodné ji sdílet | Zdroj: Getty Images

Fotovoltaická elektrárna paní Tylovou a její rodinu okouzlila stejně jako aplikace monitorující její provoz. Domácnost sleduje nejen výrobu elektřiny, ale i její spotřebu, která se zobrazí po zapnutí přístrojů na grafu. „Všechny přístroje, které ohřívají vodu od konvice na čaj přes pračku a myčku až po bojler při ohřevu vykazují nárůst spotřeby v peaku 1,8 až 2,8 kW. Podařilo se nám tak odhalit chybnou funkci myčky, kdy nádobí nebylo dobře umyté. Ukázalo se, že na grafu spotřeby energie při provozu myčky žádný peak není, tedy že myčka vodu neohřívá,“ přiblížila Eva Tylová.

Podle stavu nabití baterie domácnost uzpůsobuje svoji spotřebu. Provoz spotřebiče například odloží do pozdějších hodin, až bude baterie dostatečně nabitá. Ověřit, zda vše probíhá v pořádku a nádobí bude po příchodu domů umyté, lze na dálku. „Úplně chytrou domácnost ještě nemáme, ale nové spotřebiče již pořizujeme s ohledem na tyto možné výhody, jako je např. odložený start,“ řekla.

Místo prodeje elektřiny nastupuje sdílení

Vzhledem k tomu, že výkupní ceny elektřiny z fotovoltaik poklesly, není výhodné ji prodávat, daleko výhodnější je ji sdílet. Umožnila to novela energetického zákona LEX OZE II, která od 1. července loňského roku nabyla účinnosti. Jedná se o institut aktivního zákazníka, kdy lze poslat energii až do 10 dalších domácností (do sdílení se mohou zapojit přípojná místa až s 11 EAN).

„Rozhodli jsme se zasíláním přebytků podpořit další členy naší rodiny. Posíláme tak energii mamince na vaření, ale třeba i na praní. Co zbyde, putuje do domácností synů,“ dodala.

Bez podpisu na Czech POINTU to nejde

Ke sdílení se musí provozovatel výrobny registrovat na webu Elektroenergetického datového centra (EDC). „V digitálním světě mě překvapilo, že podpis provozovatele výrobny, pokud nemá elektronický podpis, musí ověřit na Czech POINTU. To, že nestačí ověření bankovní identitou nebo z Portálu občana jako u jiných systémů, mi připadá v digitálnímu věku překvapivé. Jinak je ale aplikace uživatelsky vstřícná. Naopak ti, kterým sdílíte, souhlas nedávají, pouze je zaregistrujete podle jejich EAN (najdete na faktuře za dodávku elektřiny, pozn. red.),“ popsala své zkušenosti.

Do sdílených domácností dodavatel energie instaluje zadarmo chytrý elektroměr, který elektřinu zaznamenává každých 15 minut. K instalaci je vyzván po schválení sdílení automaticky. „Celý proces můžete sledovat na vašem účtu v EDC. Za instalaci ani provoz v rámci sdílení neplatíte žádný poplatek, na rozdíl od toho, kdybyste chtěli nainstalovat chytrý elektroměr mimo systém sdílení. Proto abyste mohli sdílet, musíte mít pro výrobnu výrobní EAN. Pokud jste odebírali a prodávali jednomu dodavateli energie, tak jste ho dosud mít nemuseli. Nyní byste ho měli na vyžádání obdržet bez problémů, protože od 1. 7. minulého roku je povinný pro každou FVE a dodavatelé energie to již začali vyřizovat. V Praze nám chytré elektroměry nainstalovala společnost PRE během jednoho až tří měsíců. V srpnu poté, co EDC nastartovalo, jsme podali žádost a v říjnu už se energie sdílela do první domácnosti, konkrétně k mamince. Sdílení se zahájí automaticky následující měsíc po výměně elektroměru,“ doplnila.

Domácnost ušetří 55 % ceny elektřiny

Pokud sdílíte do více domácností, tak si na webu EDC v aplikaci zadáte priority, tedy pořadí domácností, do kterých je energie sdílena, a zároveň specifikujete, jaká část energie připadne jednotlivým domácnostem (např. maminka 70 %, syn 30 %). Elektřinu nelze skladovat, a proto platí, že veškerý přebytek odeslaný z výrobny do sítě musí být okamžitě spotřebován v některé ze sdílených domácností. Pokud tedy vznikne přebytek např. v poledne, nelze jej čerpat v noci.

„Z toho také vyplývá, že po západu slunce, když přestane výroba, již sdílení neprobíhá. Nespotřebovaná energie odchází jako přetok zpět do sítě. Při sdílení samozřejmě žádné elektrony po síti mezi domácnostmi neběhají. Jedná se o účetní operaci, kdy dodavatel elektřiny u domácnosti, do které se sdílí, odečte ‚nasdílenou‘ elektřinu od té spotřebované. Sdílení můžete sledovat na webu EDC v rozpise po 15 minutách. To je využitelné, pokud byste si třeba se sousedem předávali energii za úplatu. Domácnost, do které je sdíleno, platí dál regulované poplatky např. za distribuci, ale neplatí za silovou energii. Tedy ušetří cca dle současných cen 55 % celkové ceny elektřiny, což je od 3 do 5 Kč za kWh,“ pronesla.

Při sdílení můžete na spot

Další výhodou, kterou účastníci sdílení mají, je využívání spotu pro nákup elektřiny, který Eva Tylová prozatím nevyužívá. Proto potřebujete chytrý elektroměr, který však můžete získat zdarma pouze jako provozovatel FVE nebo účastník sdílení. Spot můžete využívat i pro prodej elektřiny. Pro efektivní využívání spotu při nákupu i prodeji je ideální, pokud můžete podle aktuální ceny na spotu řídit přístroje v domácnosti na dálku nebo pokud jste doma a můžete přístroje zapínat či vypínat manuálně, např. v době záporných cen je možné zapnout bojler. My jsme v pracovní dny mimo domov a některé přístroje ještě nemají funkci odložené spotřeby, takže spot zatím nevyužíváme,“ uzavřela pražská zastupitelka Eva Tylová.

Související článek

Česko jako banánová republika. Vláda sice zavádí akumulaci, ale podkopla nohy provozovatelům solárních elektráren, přitom žádní „solární baroni“ už ve hře nejsou

Dosud žádná politická strana neměla odvahu stmelit zástupce obnovitelných zdrojů a uhelné lobby a vytvořit fungující energetickou a klimatickou strategii, která v Česku chybí. Novela ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.