Solarni magazin nové logo

Letošní zimu nepřežije polovina instalačních firem, říká největší distributor solárů

Polovina firem, které instalují fotovoltaické elektrárny již v příštím roce nemusí existovat. Na odborné konferenci Smart Forum to uvedl zástupce jednoho z největších distributorů solárních panelů a střídačů.
Velký solární boom může znamenat i velké problémy pro koncové zákazníky | zstockphotos

Masivní poptávka po fotovoltaických elektrárnách vedla k obrovskému nárůstu instalačních firem. Michal Hrabí ze společnosti SolSol, jednoho z největších distributorů materiálu pro instalaci fotovoltaických elektráren ve střední Evropě uvedl, že letošní zimu nepřežije polovina instalačních firem. „Prostě nebudou existovat,“ uvedl na odborné konferenci SmartForum. Jeho slova potvrzují i zástupci dalších distributorů, se kterými jsme na konferenci mluvili. Jen dluhy, které mají některé instalační firmy vůči svým dodavatelům se pohybují v desítkách milionů korun. Vzhledem k obchodnímu tajemství však odmítli uvézt konkrétní příklady.

Obavy
Obavy, jak se bude situace vyvíjet mají jak vlastníci již nainstalovaných fotovoltaických elektráren, tak i širší veřejnost. Společnost SolSol oslovila více než 3000 vlastníků FVE a z průzkumu vyplynulo, že firmám, které fotovoltaiku dotazovaným instalovaly věří 89% zákazníků, celkovému trhu jen 54%. Ještě hůř dopadl průzkum, který si nechala vypracovat společnost ČEZ. Podle šetření až sedmdesát procent obyvatel má pochybnosti o spolehlivosti dodavatelů fotovoltaik a tepelných čerpadel. Téměř 90 procent si myslí, že u dalších instalačních firem může v dohledné době dojít k podobným problémům, jakým byl krach společnosti Energetický holding Malina. Podle Michala Hrabí ze společnosti SolSol se na trhu za posledních 13 měsíců objevila spousta různých žraloků, kteří tvrdí věci, které nejsou reálné a vytváří nereálná očekávání.

Polský model?
Řada odborníků upozorňuje, že v České republice může nastat takzvaný polský scénář. Po enormním nárůstu počtu instalací – koncem loňského roku se jejich počet vyšplhal na 1,2 milionu – nastal krach velkého počtu firem. Spolu s tím jejich klienti přišli o mnohaleté záruky na fotovoltaické elektrárny i servis. „V Polsku takto bez garance zůstalo více než 700 tisíc domácností,“ upozornil před časem Michał Gondek ze společnosti Columbus Energy.

Klíčová věc – výběr dodavatele

V České republice existují stovky firem na fotovoltaiku. Solární magazín zjistil, že čtyři stovky mají funkční internetové stránky, více než sto z nich ale již nebere telefony a nereaguje na maily. Klíčem k dlouhodobé spokojenosti je výběr dodavatele. Dnes již existuje bezpočet doporučení, jak postupovat. Kvalitních firem je hodně. Před výběrem dodavatele doporučujeme navštívit tyto webové stránky: www.solarniasociace.cz, www.modernienergetika.cz, www.energiezezeme.cz, www.refsite.info a samozřejmě sledovat Solární magazín. Celou řadu doporučení najdete v rubrice Rady a tipy. Podle advokáta, který zastupuje klienty Energetického holdingu Malina Pavla Cinka je důležitá také právní prevence, která může vyřešit až 90% problémů. „Za námi třeba chodí klienti, kteří chtějí realizovat fotovoltaickou elektrárnu, přinesou smlouvu, my posoudíme, co v ní z našeho pohledu je bez problémů, kde je něco, co může vyvolávat do budoucna problémy a doporučíme změny,“ řekl Solárnímu magazínu Cink. „Máme i zkušenost, že většina těch firem na to jednání slyší. Pokud jsou to nějaké věci, které mají hlavu a patu, tak máme zkušenost, že jsou ochotny něco vypustit, ujednat změnu a podobně,“ dodal.

Záruky

Na dodávku fotovoltaiky se poskytuje velkorysá záruka. Na fotovoltaické panely nabízejí některé firmy i třicetileté garance. Kvalitní firmy mají poskytnutí garancí již zakomponovány v ceně instalace. Nabízejí nejen pravidelný servis, ale mají zřízené dohledové centrum, tak aby byly schopny rychle reagovat v případě, že s elektrárnou není něco v pořádku. 

Problém nastane, když firma přestane komunikovat, případně zkrachuje. Ano zde nemusí být vše ztraceno. Popis, jak postupovat si můžete přečíst zde https://solarnimagazin.cz/jak-reklamovat-fotovoltaikou-elektrarnu-u-krachujici-firmy/

Popisek: Velký solární boom může znamenat i velké problémy pro koncové zákazníky

Související článek

O dotaci z Oprav dům po babičce budou moci žádat i lidé vlastnící další bydlení

O podporu z programu Oprav dům po babičce budou moci od června žádat také lidé, kteří vlastní jinou nemovitost k bydlení. Stále ale platí, že ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz